Osudy Dobroslava Pustaja

Osudy Dobroslava Pustaja

Galéria

Dobroslav Pustaj.jpg

Za Slobodné Československo bol vo väzení 16 rokov

Osudy nášho hrdinu zrekonštruovala Soňa Gyarfašová nielen z rozhlasovej nahrávky, ale aj z materiálov Ústavu pamäti národa. Príbeh jedného z najdlhšie uväznených politických väzňov Dobroslava Pustaja sme priniesli v predvečer neslávne známeho výročia víťazného februára

Dobroslav Pustaj strávil v tých najťažších komunistických väzniciach vyše 16 rokov. Zavreli ho na začiatku 50. rokov a na slobodu vyšiel až v roku 1968.

Keď mal necelých 18 rokov, teda ešte v roku 1948, založil odbojovú organizáciu Slobodné Československo a chceli bojovať proti komunizmu. Keď hovoril, že chceli slobodné, proeurópske Československo, tak sa človek nemôže ubrániť pocitu, že predbehol svoju dobu.

Hovoril, že ich pri snahe niečo zmeniť a ísť hlavou proti múru inšpirovala fyzika a reťazová reakcia. Aj jeden neutrón dokáže rozbiť jadro, to ďalšie a ďalšie, až nakoniec príde výbuch.

Jeho organizácia sa nakoniec rozrástla na stovky ľudí - mali kontakty dokonca so zahraničím, s ľuďmi, ktorí mali predtým skúsenosť aj s odbojom proti nacizmu. Aj on s mamou počas vojny pomáhali prenasledovaným z Protektorátu.

Jeho organizácia Slobodné Československo patrila k najväčším.

Prešiel najťažšie vyšetrovačky 50. rokov, jáchymovskú Vežu smrti, kde sa mlela rádioaktívna smolka zo všetkých lágrov aj prísnu izolačku v Leopoldove. No nakoniec sa dočkal splnenia svojich vízií a snov a v roku 1989 padol režim.

Osudy Dobroslava Pustaja Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Autorka: Soňa Gyarfašová foto: Konfederácia politických väzňov

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame