Seriál Priznanie
Seriál Priznanie

Ferraty na Hoblíku

Ferraty na Hoblíku

Galéria

Snímka 1.jpg Snímka 2.jpg Snímka 3.jpg Snímka 4.jpg Snímka 5.jpg Snímka 6.jpg Snímka 7.jpg Snímka 8.jpg

Viete, čo je hoblík? Samozrejme, stolársky nástroj. Ale horolezci odpovedia aj iné: že Hoblík je kopec, na svahoch ktorého sú pozoruhodné skaly. Práve k nim nás zavedú Ján Hojo a Ladislav Novák z Klubu turistov a horolezcov Javorník. Štartovacím bodom je obec Višňové neďaleko Žiliny. 

Ferraty na Hoblíku I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Na Hoblíku (kopci neďaleko obce Višňové v Žilinskom okrese) nájdeme pekné vápencové skaly, platne, steny a kúty. A tiež dve cvičné ferraty, o ktoré sa stará Klub turistov a horolezcov Javorník. Jedna zaistená cesta je ľahšia a druhá náročnejšia, no v skutočnosti aj tá ľahšia je dosť náročná, nováčik ju neprejde. Zato Ján Hojo je na nej doma. Kým sa v miernom mrholení chystal na lezenie, Ladislav Novák pripomenul vznik ferrát; projekt sa zrodil v roku 2003:

Ferraty na Hoblíku II. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


A to najmä v takom počasí, v akom sme boli na Hoblíku my, teda v miernom daždi. Domáci však hovoria, že zatiaľ tam nezaznamenali vážny úraz, tak dúfam, že to tak zostane.

Texty k foto (autorka Sylvia Hoffmannová):
Snímka 1 – S Ladislavom Novákom (vľavo) a Jánom Hojom stúpame popri vápencových stenách Hoblíka k ferratám.

Snímka 2-3 – Náročnejšia ferrata na Hoblíku zospodu a zbližša (na snímke 3 lepšie rozoznáte technické zariadenia, namontované v skale).

Snímka 4-5 – Ján Hojo na ferratách.

Snímka 6 – Výhľad z chodníka, ktorý vedie na vrchol Hoblíka.

Snímka 7 – Na vrchole Hoblíka na chvíľu zažiarilo slnko. Ján Hojo (vľavo) a Ladislav Novák.

Snímka 8 – Na vrchole Hoblíka nájdete aj naozajstný hoblík. A vrcholovú knihu v kovovom obale. Na vrchnáku obalu je názov kopca a nadmorská výška.


Autorka: Sylvia Hoffmannová

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame