Rádiovíkend 20. 2. 2021 - pozvánky

Rádiovíkend 20. 2. 2021 - pozvánky

O týždeň sa na našom webe môže ocitnúť aj vaše podujatie, ak na ňom chcete vidieť turistov a milovníkov prírody (aj virtuálne). Píšte na adresu radiovikend@rtvs.sk.

Kedykoľvek (prosíme, sledujte protipandemické opatrenia, ktoré určujú, kde môžeme a kde nemôžeme prekračovať hranice okresov a za akých podmienok)

V okrese Žarnovica sa môžete vybrať na peknú túru do pohoria Pohronský Inovec. Začiatok trasy je v meste Nová Baňa, v časti Stará Huta. Odtiaľ vedie náučný chodník „Vojšín" smerom do obce Malá Lehota. Náučný chodník má 8 zastávok, meria cca 11 km a priemerný turista ho zvládne za cca 4 hod. V Starej Hute si pozrite Starohutský vodopád (národná prírodná pamiatka. Chodník vedie aj cez prírodnú rezerváciu Bujakov vrch, kde na jar rastie chránený poniklec veľkokvetý. Pri obci Veľká Lehota sa nachádza prameň Žitavy. Cestou natrafíte na andezitové kamenné more (národná prírodná pamiatka) v obci Malá Lehota. Ak budete z obce pokračovať ďalej, vyjdete na kopec Vojšín (819 m n.m.) s peknými výhľadmi.

Už je to rok, čo sa nadšenci môžu usilovať o nový Oblastný turistický odznak 24 vrcholov Malých Karpát v Bratislavskom samosprávnom kraji. Odznak stále môžete získať, začať „zbierať" vrcholy možno kedykoľvek. Ale keď už začnete, tak to treba stihnúť do 3 rokov. Otec myšlienky Miroslav Svítek z Klubu bratislavských turistov zatiaľ odovzdal viac ako 70 odznakov, najmladšia turistka mala len 9 mesiacov, najstarším bol čerstvý 80-tnik. Zaujímavosťou je, že odznak získali aj traja psi, keďže splnili všetky podmienky vrátane zaslania vrcholových fotografiíJ. Viac informácií nájdete tu: http://kbt.kubla.sk/.

Autorka: Sylvia Hoffmannová; Foto: PIXABAY/Sonyuser