EURO 2020
EURO 2020

Rádiovíkend 5. 6. 2021 - pozvánky

Rádiovíkend 5. 6. 2021 - pozvánky
O týždeň sa na našom webe môže ocitnúť aj vaše podujatie, ak na ňom chcete vidieť turistov a milovníkov prírody (aj virtuálne). Píšte na adresu radiovikend@rtvs.sk.

Prosíme, sledujte aktuálne protipandemické opatrenia.

5.6.2021

Vybrať sa na výlet von alebo niekde do múzea pod strechu? V Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši spojíte jedno s druhým: pod strechou sa veľa dozviete a v záhrade okolo múzea si užijete trochu prírody v meste. Keďže v sobotu 5.6. je Svetový deň životného prostredia, rozhodli sa v tomto múzeu pustiť v tento deň dovnútra návštevníkov zadarmo.

Svetový deň životného prostredia môžeme v sobotu 5.6. osláviť v Stredisku environmentálnej výchovy Slovenskej agentúry životného prostredia Dropie v katastri Zemianskej Olče v okrese Komárno. Záujemcov čaká interaktívne spoznávanie Dolného Žitného ostrova, pozorovanie života mokradí pod mikroskopom či premietanie filmu „Príbeh krajiny lúk". Program sa začína o 10,00 a potrvá do 20,00 hod.

V Dolnej Krupej v sobotu 5.6. môžete hľadať poklady a zistiť viac o ružiach. Ide o dve podujatia. „Putovanie za pokladmi" sa uskutoční v historickom parku s ružovými záhonmi pri kaštieli, začiatok je o 13,00 hod. Súčasťou bude komentovaná prehliadka, módna prehliadka Anastázie Huštákovej, koncert Vlasty Mudríkovej a večerné čítanie. V areáli parku nájdete aj živé sochy Ludwiga van Beethovena a ružovej grófky Márie Henriety Chotekovej. Návštevníci môžu zájsť i do neďalekej Medolandie, kde sa bude konať otvorenie ružiarskej sezóny, spojenej s ochutnávkou odrodových medovín. Rozárium v Medolandii otvára svoje brány o 10,00 hod., samotné otvorenie ružiarskej sezóny je o 15,00 hod. Počas celého dňa budú organizované prehliadky ružovej záhrady s výkladom. Pre návštevníkov Medolandie je k dispozícii bezplatné parkovisko v areáli.

6.6.2021

Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke pripravilo na nedeľu 6.6. deň pre deti. Spolu s lesníkmi chystajú hry v lese aj pri dreveničkách. Ak deti prídu v maskách, do skanzenu ich pustia zadarmo a zapoja sa aj do súťaže masiek. Aj pracovníci skanzenu budú v maskách: zmenia sa na chrobáčiky.

Do Partizánskej Ľupče na Liptove budú v nedeľu 6.6. smerovať cyklisti zo všetkých strán: pripravili tam podujatie „Bicykluje celá rodina". Do P. Ľupče sa dopravíte na bicykloch zo všetkých smerov. Napríklad z Ružomberka to je cca 15 km, z Liptovského Mikuláša 22 km, z Liptovského Hrádku 30 km, z Dolného Kubíne 31 km a z Liptovskej Lúžnej 22 km. Do Partizánskej Ľupče treba doraziť do 12,00 hod., kedy sa začína program. Organizátori pripravili športové súťaže pre deti aj dospelých.

Kedykoľvek

Ak si plánujete výlet do Pienin, ponúkame tip na nenáročnú túru: Môžete sa vybrať z Lesnického sedla po žltej značka na kopec Šľachovky. Potrvá vám to cca 50 minút. Výstup zvládnu aj deti. Zo Šľachoviek sú výhľady na celé Pieniny, do Poľska (Šľachovky sú hraničným kopcom), vidno aj Belianske Tatry a Lomnický štít. Cez Lesnické sedlo vedie cesta a priamo v sedle je aj malé parkovisko. Už výhľad odtiaľ je krásny, ale zo Šľachoviek je ešte krajší.

V Košickom kraji nájdete miesta, o ktorých vedia asi len domáci. Práve na ne chce upozorniť tamojšia Krajská organizácia cestovného ruchu. Oplatí sa zájsť napríklad do obce Veľké Trakany, kde nájdete zachovanú neskorobarokovú budovu bývalého Soľného a colného úradu. Atmosféru výletu dotvára rieka Tisa, na jej dnes už mŕtvom ramene stál prístav pre lode a plte, ktoré privážali soľ. Z obce sa môžete dostať do ďalšej dedinky Leles, kde nájdete premonštrátsky kláštor. A tiež 70 m dlhý gotický most sv. Gottharda zo 14. storočia, ktorý vedie už len cez suché koryto Tisy. Prechodný je len pre peších. Ďalšie tipy na výlety na menej známe miesta v Košickom kraji nájdete na webovej stránke www.krajsveta.sk.

Autorka: Sylvia Hoffmannová; Foto: RTVS