Na Branisku pri Svinke/Bystríku a na Smrekovici

Na Branisku pri Svinke/Bystríku a na Smrekovici

Branisko poznáme ako tunel. Alebo (keď je tunel zatvorený) ako horský priesmyk, do ktorého sa autom musíme preštrikovať cez ostré zákruty s parádnym sklonom. Ale Branisko je vlastne pohorie; nie veľké, no s pozoruhodnými zákutiami. Niektoré teraz prejdeme. Najprv nás skúsený turista a značkár z Levoče Ernest Rusnák vedie zo sedla Chvalabohu po lesnej ceste trochu bokom.

102208060940;hoff;branisko svinka bystrik 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Na rebríky ponad potok Bystrík sa dostanete buď z Poľanoviec po novej zelenej značke, ktorá sa napája na žltú. Alebo tak, ako sme to urobili my: zo sedla Chvalabohu po žltej zídete k potoku, urobíte si malý okruh cez rebríky a znovu sa vrátite do sedla, ak ste si tam nechali auto. Celá zastávka vám potrvá asi hodinku.

Po tejto prechádzke pokračujeme v potulkách po Branisku ďalej. Máme pred sebou výstup na najvyšší bod pohoria – na Smrekovicu. Hore nás povedie žltá značka, ktorá sa začína v kameňolome na okraji obce Vyšný Slavkov. Na túre nezabudnite odbočiť na miesta s krásnym výhľadom. Prvé nájdeme po prudkom stúpaní lesnou cestou, ktorá nás dovedie na lúku s prístreškom v sedle nad Hejdovom. Krátky chodníček – a ocitnete sa na skale, odkiaľ vidno nielen Vyšný Slavkov, ale aj okolité dedinky a v pozadí Vysoké Tatry. Na skale je aj kríž, o ktorom hovorí Ján Chovanec z KST Smrekovica Kamilky Vyšný Slavkov:

102208060950;hoff;branisko smrekovica 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Na Smrekovicu sa dostanete nielen z Vyšného Slavkova. Ale napríklad aj priamo zo sedla Branisko alebo z obcí Široké, Šindliar či Lipovce.

Snímka 14.jpg

Texty k foto (Autorka: Sylvia Hoffmannová):

Snímky 1-2 – Horský priesmyk Branisko, sedlo Chvalabohu. Odtiaľto vás žltá značka za 15 minút dostane k Diablovej výverovej diere.

Snímky 3-5 – Sústavu rebríkov ponad potok Bystrík (Diablov potok) je lepšie absolvovať zospodu nahor.

Snímka 6 – Zľava Ernest Rusnák, Jakubko a Ján Chovanec.

Snímka 7 – Keď sa na hornej lavičke otočíte k skale, uvidíte Diablovu výverovú dieru.

Snímka 8 – Výhľad z hornej lavičky, celkom v pozadí Vysoké Tatry.

Snímka 9 – Vyhliadka s krížom nad Vyšným Slavkovom. V kameňolome sa začína žltá značka, po ktorej sa dostanete do sedla nad Hejdovom a odtiaľ vás smerovka pošle na túto vyhliadku.

Snímka 10 – Po žltej značke pokračujeme z Vyšného Slavkova na Smrekovicu. Približne v polovici trasy si urobte odbočku na Zelenú skalu.

Snímky 11-12 – Výhľady zo Zelenej skaly.

Snímka 13 – Na Zelenej skale. V popredí lavička, pri umiestnení ktorej pomáhal aj 5-ročný Jakubko s kamarátmi.

Snímky 14-15 – Na vrchole Smrekovice, najvyššieho kopca pohoria Branisko.

Autorka: Sylvia Hoffmannová

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame