MS vo futbale 2022
MS vo futbale 2022

Nové podoby slovenčiny

Nové podoby slovenčiny

Tak, ako sa mení doba, vyvíja sa i slovenčina. Aj preto Seriál týždňa venujeme novým slovám, ktoré rozširujú našu slovnú zásobu i slovníky. Mária Petríková oslovila vedeckú pracovníčku Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra - Bronislavu Chocholovú:

Nové podoby slovenčiny - 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Aktuálny seriál venujeme novým slovám v slovenčine. Asi najväčší vplyv na preberanie slov zo zahraničia má angličtina. Ako povedala Márii Petríkovej vedecká pracovníčka v Jazykovednom ústave Ľudovíta Štúra Bronislava Chocholová, anglicizmov bolo v slovenčine vždy veľmi veľa – zoberme si napríklad taký hudobný svet:

Nové podoby slovenčiny - 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

V aktuálnom seriáli hovoríme o nových slovách v slovenčine, ktoré sa v nej objavujú aj vďaka sociálnym sieťam.

Nové podoby slovenčiny - 3 (A) Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Aký vplyv má internetová komunikácia na používanie materinského jazyka sa Mária Petríková opýtala jazykovedkyne Sibyly Mislovičovej.

Nové podoby slovenčiny - 3 (B) Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Aktuálny seriál venujeme novým slovám v slovenčine a karty v tomto smere výrazne zamiešala i pandémia. Lockdown, PCR testy, kurzarbeit - to je len zlomok výrazov, na ktoré sme si počas posledných dvoch rokov museli zvyknúť. Mária Petríková oslovila jazykovedkyňu Sibylu Mislovičovú:

Nové podoby slovenčiny - 4 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Máme tu záver týždňa a s ním poslednú časť seriálu, ktorý venujeme novým slovám v slovenčine. A ideme do našich rozhlasových radov, lebo práve verejní používatelia jazyka ako moderátori či redaktori sú tí, ktorí by mali prezentovať spisovnú slovenčinu. Ako povedala Márii Petríkovej jazykovedkyňa Sibyla Mislovičová, Slováci si totiž na vyjadrovanie v médiách potrpia.

Nové podoby slovenčiny - 5 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


slovenčina_slovník_TASR.jpg

Autorka: Mária Petríková; Foto: TASR

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame