Parlamentné voľby 2023
Parlamentné voľby 2023

Násilie na deťoch

Násilie na deťoch

V sobotu sme si pripomenuli Svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí, včera bol Svetový deň detí. A tak tento týždeň budeme hovoriť o tom, ako vieme pomôcť našim deťom. Rodina, učitelia, susedia, tréneri i lekári si môžu všimnúť, že sa deje niečo zlé. Pri mikrofóne Lenky Lelákovej je Mária Vargová - riaditeľka Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch:

Násilie na deťoch - 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Ako zabrániť násiliu na tých najmenších je téma aktuálneho seriálu. Každý, kto sa dozvie o porušovaní práv dieťaťa, je povinný to oznámiť orgánom činným v trestnom konaní alebo sociálnoprávnej ochrane detí. A to aj vtedy, keď nedokáže posúdiť, či ide o trestný čin. Viac povie Lenka Leláková:

Násilie na deťoch - 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

V aktuálnom seriáli hovoríme o prevencii násilia na deťoch. Páchateľmi môžu byť dospelí, ale aj rovesníci. A nielen v realite, ale tiež v online svete. Viac povie Lenka Leláková:

Násilie na deťoch - 3 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Šikanovanie, ale napríklad aj psychické a fyzické týranie alebo obťažovanie na internete - aj s týmto sa stretávajú deti. V aktuálnom seriáli pokračujeme v téme prevencie pred násilím. Čo si môžeme u najmenších všimnúť doma alebo v škole povie Lenka Leláková:

Násilie na deťoch - 4 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

V seriáli sme tento týždeň hovorili o prevencii a ochrane najmenších pred násilím. Ak sa vám dieťa zdôverí, že sa stretlo s nejakou formou násilia, je dobré vedieť, ako reagovať a zároveň aj, čomu sa vyhnúť. Lenka Leláková oslovila Tatianu Ivanič Rybanskú z Linky detskej istoty:

Násilie na deťoch - 5 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Foto CANVA(415).jpg

Autorka: Lenka Leláková; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame