35 rokov od Sviečkovej manifestácie

35 rokov od Sviečkovej manifestácie

Presne v deň 35. výročia Sviečkovej manifestácie, ktorá sa odohrala 25. marca 1988, Slovenský rozhlas odvysielal mimoriadny program. Hosťom diskusného večera popretkávaného aktuálnymi reportážami z Hviezdoslavovho námestia aj zo susednej Viedne bol sociológ Michal Vašečka. Započúvajte sa do zostrihu jubilejného programu „35 rokov od Sviečkovej manifestácie“, ktorý moderovala Elena Seeber.
35 rokov od Sviečkovej manifestácie 1.časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Michal Vašečka v diskusii pripomenul, že slovenská spoločnosť dnes nie je polarizovaná, ale stratila empatiu voči tým druhým. Sviečková manifestácia podľa neho práve toto prebúdzala. Jej oficiálnym zvolávateľom bol František Mikloško, ktorý po 35 rokoch tvrdí, že Slováci v dejinách prežívajú nenásilným odporom. 25. marca 1988 režim brutálne zasiahol nielen proti vlastným občanom, no aj proti zahraničným novinárom. Napríklad aj proti medzičasom 92-ročnej rakúskej novinárke Barbare Coudehove Kalergi.
35 rokov od Sviečkovej manifestácie 2.časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Už v deklarácii ľudských práv sa píše, že ľudia sa rodia slobodní. Aké náboženské a občianske práva žiadalo približne 3 000 manifestujúcich pred 35 rokmi? Ako sa vyjadril jej účastník Vladimír Palko, v jeho prípade nešlo iba o podporu požiadaviek, no polhodinka na námestí v ňom zapálila aj záujem o veci verejné.
35 rokov od Sviečkovej manifestácie 3.časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Prečo Bratislavskému veľkému piatku - aj to je názov, pod ktorým manifestácia vstúpila do dejín - prischol názov „Sviečková“ a čoho symbolom sa stala horiaca svieca? Túto otázku zodpovedal sociológ Michal Vašečka, ktorý pripomenul, že Sviečková manifestácia nebola iba o náboženských právach. Dnes vidíme, že pred 35 rokmi sa manifestovalo aj za právo na informácie či právo na slobodný a spravodlivý proces.
35 rokov od Sviečkovej manifestácie 4.časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


foto: Štátna bezpečnosť ČSSR

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame