Z československej rozhlasovej histórie

Spoločnosť

Z československej rozhlasovej histórie

03. 01. 2018 16:21

Slovenská republika má 25 rokov. Jedným z mediálnych symbolov niekdajšej federácie boli Československý rozhlas a Československá televízia. Celý tento týždeň si vďaka archívom i osobným spomienkam pripomenieme bývalú spoločnú mediálnu minulosť.  Začíname u rozhlasových kolegov v Prahe, na adrese Vinohradská 12. Už od začiatkov rozhlasového vysielania na našom území sa okrem českého slova ozývala z rádioprijímačov aj slovenčina.  Ľubošovi Kasalovi to povedala archivárka Českého rozhlasu Eva Ješutová. 

1. časť
Stiahnuť audio súbor

Tento týždeň v Rádiu Slovensko otvárame zvukové archívy, aby sme si pripomenuli, že pred 25timi rokmi sa poslucháčom prihováral federálny - Československý rozhlas. Keď v rokoch 1991 – 92 politici rokovali o budúcnosti podoby spoločného štátu Čechov a Slovákov, rozprávali sa aj o podobe federálnych mediálnych domov. Otázkou bolo, či zachovať spoločný Československý rozhlas alebo či  federálne rozhlasové vysielanie paritne zabezpečia národné rozhlasy český a slovenský. Ľuboš Kasala pripomína vyjadrenie vtedajšieho premiéra Vladimíra Mečiara.

2. časť
Stiahnuť audio súbor

Magazín pre motoristov POZOR, ZÁKRUTA! začal vysielať bratislavský rozhlas 14. apríla 1962. Relácia si získavala čoraz viac fanúšikov a pribúdali jej aj minúty – stal sa z nej hodinový zvukový denník.  Ľuboš Kasala si spomína na zahlásenie z rádia, ktoré najskôr ohlásilo čas 13 hodín 5 minút a potom sa spustila táto známa zvučka.

3. časť
Stiahnuť audio súbor

Hodinovku pre motoristov v súčasnosti vysielame v Rádiu Regina raz týždenne v piatok popoludní. Ale podľa projektu generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka by sa „Pozor, zákruta!“ mala vrátiť do Rádia Slovensko zrejme už na jar tohto roka. Zajtra si v tomto čase pripomenieme vysielanie federálnej Československej televízie.

Autor: Ľuboš Kasala; Ilustr. foto: Pixabay

Živé vysielanie
??:??