Pavol Dobšinský - 190 rokov

Relácie

Pavol Dobšinský - 190 rokov

16. 03. 2018 11:43

190 rokov - presne toľko tento týždeň uplynie od chvíle, keď sa v obci Slavošovce narodil najznámejší slovenský rozprávkar Pavol Dobšinský. Lenka Dzobová nám pripomenie, že práve vďaka nemu sa zachoval veľký a vzácny svet rozprávok. Svet, ktorý potrebujeme, pretože v ňom dobro víťazí nad zlom. Príbehy, ktoré si naši predkovia rozprávali z generácie na generáciu si aj vďaka Dobšinskému môžeme rozprávať aj dnes: 

1. časť
Stiahnuť audio súbor

Včera to bola romantická Popoluška, dnes to bude čosi silovejšie. Na príbeh Lomidreva sa pozrieme očami detí aj znalca a tvorcu rozprávok. Zarozprávkovaní sme preto, že celý tento týždeň si spolu s Lenkou Dzobovou pripomíname 190. narodeniny Pavla Dobšinského. Zozbieral a prepísal tie najkrajšie ľudové príbehy a vytvoril poklad nevyčísliteľnej hodnoty. Využívame ho dodnes. Prečo? Povie Ľubomír Feldek:

2. časť
Stiahnuť audio súbor

Novinár by nemal ponúkať rozprávky, ale práve to celý tento týždeň robí Lenka Dzobová. Pripomíname si 190 rokov od narodenia veľkej osobnosti našich dejín Pavla Dobšinského. Človek, ktorý zozbieral a citlivo upravil nádherné ľudové príbehy, ktoré naši predkovia vytvárali a rozprávali celé stáročia. My sme ich venovali deťom, ale pravdou je, že  sú určené nám všetkým.

3. časť
Stiahnuť audio súbor

Štúrovci boli prví, ktorí sa zaujímali o ľudovú slovesnosť, bola to súčasť ich filozofie národného obrodenia. Jedným z nich bol aj náš najväčší rozprávkar Pavol Dobšinský. Zajtra uplynie 190 rokov od jeho narodenia. Aký bol jeho prínos v časoch, keď sa Slováci usilovali o uznanie ako národ? To sa bude pýtať Lenka Dzobová dnes.

4. časť
Stiahnuť audio súbor

190 rokov - presne toľko dnes uplynulo od chvíle, keď sa v obci Slavošovce narodil náš najväčší rozprávkar. O ňom a jeho rozprávkovom poklade hovoríme celý týždeň. Pavol Dobšinský okrem toho, že upravoval a vydával naše ľudové rozprávky, robil aj mnoho iného. Dnes by sme povedali, že jeho profesijný životopis bol naozaj pestrý. Pokračuje Lenka Dzobová: 

5 časť
Stiahnuť audio súbor


Autorka: Lenka Dzobová; Ilustr. foto: TASR

Živé vysielanie
??:??