Horolezecká lokalita Hrádok

Rádiovíkend pozvánky a reportáže

Horolezecká lokalita Hrádok

06. 05. 2017 09:40

Lano, prilba, karabínky, topánky na lezenie... Máme všetko? Pretože teraz zamierime ku skalám, kde cez pekný víkend nájdeme desiatky horolezcov a skalolezcov. Zavedieme vás do horolezeckej lokality Hrádok v Bystričianskej doline. So skúseným horolezcom Jánom Kmotorkom z Alpin klubu Prievidza sme začali nahrávku pri informačnej tabuli, na ktorej sú aj nákresy s vyznačenými cestami na Hrádku:

1. časť
Stiahnuť audio súbor

V Rádiovíkende sme na Hrádku, andezitovej horolezeckej oblasti pod Vtáčnikom v Bystričianskej doline. Spolu s Rudom Pravdom objavil tie skaly Ľubomír Rybanský, ktorého sme už viackrát spomenuli. Pán Rybanský oslávil tohto roku 85. narodeniny; žije v horách: vo Vysokých Tatrách, v dreveničke na Troch studničkách. V lete ho môžete stretnúť na neďalekom parkovisku, kde turisti nechávajú autá, keď smerujú na Kriváň. Aj keď roky mu už nedovolia robiť horolezecké túry, stále srší optimizmom. A tak mu prajeme, aby mu to dlho vydržalo. Myslím si, že hovorím za mnohých, ktorých pán Rybanský kedysi v Novákoch učil, ktorých priviedol k športu, ktorí ho poznajú ako významného horolezca.

Ale vráťme sa teraz spolu s Jánom Kmotorkom priamo do terénu na Hrádok. Rozbrázdená skalná stena ponúka množstvo možností, ako sa dostať hore; momentálne je tam okolo 80 lezeckých ciest. Do akej výšky sa bralá týčia:

2. časť
Stiahnuť audio súbor

A ešte pár informácií: Na Hrádok sa dostanete z Bystričianskej alebo z Gepniarovej doliny. No k lokalite nevedie značkovaný chodník, takže je lepšie pripojiť sa k niekomu domácemu.


Texty k foto (Autorka: Sylvia Hoffmannová)

Snímka 1-2 - Názvy horolezeckých ciest sú rôznorodé. Tie modernejšie sú na tabuľkách, zvyčajne ich však nájdete napísané len farbou rovno na skale.

Snímka 3 - Horolezecké cesty sú jedna vedľa druhej: všimnite si dva rady borhákov v pravej a ľavej časti snímky.

Snímka 4 - Horolezecká cesta „Reinkarnácia klasikov" vedie po nenápadnom pilieri v ľavej polovici snímky.

Snímka 5 - Hrádok nie je jednoliata stena.

Snímka 6 - Skaly na jar spestrujú kvety.

Snímka 7 - Hrádok.

Snímka 8 - S Jánom Kmotorkom pokračujeme hore po zaistenom chodníku, na ktorý nepotrebujete horolezecký výstroj.

Snímka 9 - 15 - Pokračujeme po ferratke do sedla na vrchu Hrádku. Cestou obdivujeme výhľady.

Snímka 16 - S Jánom Kmotorkom na vrchu Hrádku. O strom vpravo obtočili lano, keď spolu s kamarátom prvýkrát vyliezli „Polnočnú". Lano potom nemohli stiahnuť a tak museli čakať na pomoc od ďalších horolezcov.

Snímka 17 - 19 - Na vrchu Hrádku.

Snímka 20 - Masív Hrádku pokračuje ďalej Výrovkou. Tam sa však nelezie, skala sa tam príliš drobí.

 

Autorka a foto: Sylvia Hoffmannová

Živé vysielanie
??:??