Náučný chodník „Hubovský okruh“

Rádiovíkend pozvánky a reportáže

Náučný chodník „Hubovský okruh“

16. 12. 2017 09:30

Železnica, Váh a rušná cesta – to sú tri bariéry, ktoré oddeľujú dolnoliptovské obce Švošov a Hubová.  Čo ich od tohto roku spája, to je náučný chodník. Volá sa Hubovský okruh a vedie katastrom Hubovej, no začína sa na železničnej stanici v Švošove. Šéf hubovských turistov Peter Ižo mi tam predstavil najstaršieho člena klubu Ľudovíta Kútnika. Spolu s ďalšími domácimi sme zastali pri prvých dvoch informačných tabuliach; na prvej je pohľad zhora na Hubovú a mapka chodníka. Vraj nás nečaká nič náročné: 

1. časť
Stiahnuť audio súbor

Naozaj Hubovský okruh stojí za to: nie je to ťažká túra a vychutnáte si pekné výhľady. Na informačných tabuliach nájdete aj fotografie, vedľa ktorých sú reprodukcie obrazov; je zjavné, že umelec maľoval presne ten istý motív, ktorý zachytil fotograf. Naozaj dobrá robota: robota Klubu slovenských turistov Hubová, ktorý spolupracoval s občianskym združením Prales, Národným parkom Veľká Fatra, so švošovskými turistami a ďalšími nadšencami. 

Hubovský okruh má takmer 11 kilometrov. Všetky tie kilometre sme prešli so šéfom Klubu slovenských turistov Tramp Hubová Petrom Ižom a ďalšími turistami. Dostali sme sa aj na súvislý sneh a tak sme videli, že ideme po stopách jedného koňa, dvoch psov a človeka. Pri najbližšej informačnej tabuli sme dobehli Františka Olosa:

2. časť
Stiahnuť audio súbor

Texty k fotografiám (autorka: Sylvia Hoffmannová)

Snímka 1 – Prvá tabuľa náučného chodníka „Hubovský okruh“. Presne viete, čo vás čaká...

Snímka 2 – Na tabuliach sú aj fotografie a reprodukcie umeleckých diel. V niektorých prípadoch je jasné, že maliar aj fotograf stáli na tom istom mieste.

Snímka 3 – Hubová: preteká popri nej Váh a prechádza cez ňu hlavný cestný ťah.

Snímka 4 – Nad Hubovou s turistami. Druhý zľava Ľudovít Kútnik, prvý sprava Peter Ižo, predseda KST Tramp Hubová.

Snímka 5 – Sedlo pod Kútnym vrchom. Robíme si odbočku na Kútny vrch, potom sa musíme vrátiť do sedla a pokračovať ďalej po trase náučného chodníka do sedla Poľana.

Snímka 6 – Pohľad z Kútneho vrchu smerom na Ružomberok.

Snímka 7
– Informačnú tabuľu o pralesoch robil KST Tramp Hubová v spolupráci s OZ Prales a Národným parkom Veľká Fatra.

Snímka 8 – V sedle Poľana nájdu turisti pripravené ohnisko – betónový okruh.

Snímka 9 – Jeden z dvoch zrekonštruovaných senníkov nad Hubovou. So psom sa hrá František Olos.

Autorka: Sylvia Hoffmannová

Živé vysielanie
??:??