Na niektorých náučných chodníkoch nájdeme informačné tabule, z ktorých sa síce všeličo dozvieme, ale žeby sme obdivovali nápaditosť tvorcu, to sa nedá povedať.
Avšak na Náučnom poľovníckom a lesníckom chodníku nad Ľuborčou (čo je časť Nemšovej) chtiac-nechtiac musíme uznať, že autor sa s obsahom tabúľ pohral. Poľovník a nadšenec František Begáň na každý panel umiestnil okrem množstva iných informácií aj múdrosť, ktorá platí v živote všeobecne; a pre turistu dvojnásobne. Na úvodnej tabuli sa skvie:
Náučný poľovnícky a lesnícky chodník v Ľuborčianskej doline - 1. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Môžete sa o tom presvedčiť aj vy na budúcu sobotu pri studničke pod Košármi v Ľuborčianskej doline. Omša so svätohubertskými tradíciami sa tam začne o 15.00 hod. No Deň svätého Huberta nemá len duchovnú časť. Zažijete tam aj koncert lesničiarov, ukážky sokoliarov, pasovanie poľovníka za lovca raticovej zveri; uvidíte, aké šikovné sú poľovnícke psy, poprechádzate sa po skautskom tábore a odnesiete si ešte veľa iných zážitkov.
Na Náučný lesnícky a poľovníckych chodník v Ľuborčianskej doline nad Nemšovou v Bielych Karpatoch si rezervujte celý deň. Niežeby ste 8,5 kilometra neprešli rýchlejšie. Ale ak si chcete poriadne preštudovať všetkých 20 informačných tabúľ, ak si chcete všetky detaily poriadne popozerať a ešte si pritom aj oddýchnuť, tak si naplánujte celodenný výlet. Veď len pri kaplnke Svätého Huberta sa určite zdržíte polhodinku, možno aj viac. Máte sa tam kde posadiť a rozjímať; alebo len pokojne počúvať spev vtákov. Jedného tam určite uvidíte, no ten nespieva. Musel ma naň upozorniť nadšenec a autor chodníka František Begáň, mne sa pri letmom pohľade zdalo, že ide o pahýľ vyschnutého stromu:
Náučný poľovnícky a lesnícky chodník v Ľuborčianskej doline - 2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Foto:
Snímka 1 - František Begáň pri jednej z informačných tabúľ náučného chodníka.
Snímka 2 - Chodník je široký, zjavne ide o násyp železničnej trate. Nájdeme pri ňom zaujímavé stromy.
Snímka 3 - Na tomto mieste sa oplatí zastaviť sa a lepšie sa rozhliadnuť, je tu veľa zaujímavostí.
Snímka 4 - Priepust pre vodu popod železničnú trať nadšenci zamurovali a vo výklenku spravili kaplnku.
Snímka 5 - Ako kríž slúži v kaplnke samorast.
Snímka 6 - Pohľad od kaplnky: Čo objekt, to dôvod na zastávku.
Snímka 7 - Jeden zo starých stromov využili nadšenci na to, aby z jeho kmeňa urobili dreveného dravca.
Snímka 8 - Vzorkovnica drevín.
Snímka 9 - Železnicu na týchto miestach pripomína statická ukážka: lokomotíva a jeden vagón s drevom...
Snímka 10 - ... na ktorom však nájdeme aj takýto vyrezávaný kmeň.
Snímka 11 - Pozostatky po lesnej železnici v Ľuborčianskej doline.
Snímka 12 - Detail na zábradlí mostíka, cez ktorý vedie náučný chodník.
Snímka 13 - Nejde o obyčajnú mláku, ale o bahnisko pre zver.
Snímka 14 - Po tom, ako sa zver „okúpe", obtiera sa o okolité stromy. Dôkazy na nich zbadáme ľahko.
Snímka 15 - Už nám treba len zísť do Trenčianskej Závady, ktorú vidno pod nami. A potom sa po asfaltovej ceste vrátiť k prvej tabuli náučného chodníka Ľuborčianskou dolinou. V diaľke slnko osvetľuje kopce Považského Inovca.