Austrálske mravce sú dokonalým zdrojom veľmi účinného antibiotika. O výskume vedcov z univerzity v Sydney nám povie viac Rado Tomeš:
SPEKTRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Kultúra austrálskych domorodých Aborigénov má korene staré 65 tisíc rokov a je stále predmetom výskumu v rôznych oblastiach. Tentoraz sa rozhodli preskúmať ľudový liek, ktorý Aborigénci používajú tisícročia pri prechladnutí a bolestiach hrdla - ide o med, ktorý produkujú mravce Camponotus inflatus. Vedci zo Sydneyskej univerzity zistili, že ich med je vysoko účinný proti baktérii zlatý stafylokok. Tento med je proti nemu rovnako účinný ako včelí novozélandský med manuka a ešte účinnejší ako austrálsky eukalyptový med. Mravčí med Aborigénov je aj veľmi účinný proti mimoriadne odolným plesniam Aspergillus a Cryptococcus. Analýza odhalila aj zložku, ktorá to spôsobuje - ide o špecifický antimikrobiálny peptid s unikátnym zložením, ktorý zatiaľ vedci spozorovali len u týchto konkrétnych mravcoch. Jeho masívne využitie zatiaľ nie je možné, môže však vedcom pomôcť pri laboratórnom vývoji.
Špičkoví športovci to majú v génoch. Vedci z Univerisity of Essex vôbec po prvý raz skúmali 19 kľúčových génových variantov spojených s bežeckým výkonom. V rámci štúdie dva mesiace sledovali mužov a ženy vo veku od 20 do 40 rokov a podrobili ich Cooperovmu testu, ktorý používa armáda na stanovenie aeróbnej kondície. Účastníci výskumu mali počas ôsmich týždňov zabehnúť za 12 minút čo najviac kilometrov. Ľudia s kľúčovým genetickým kódovaním známym ako jednonukleotidové polymorfizmy sa počas štúdie zlepšili o 11 a pol percenta, tí ktorí toto kódovanie nemali sa zlepšili len mierne. Z tisícky analyzovaných génov mali všetci špičkoví bežci rovnaké varianty spojené s génom ACTN3, ktorý zosobňuje prispôsobivosť, rýchlosť a silu a vyššiu odolnosť voči zraneniam. Ako však vedci na záver štúdie konštatujú: „Tvrdá práca vždy porazí talent, ak talent odmietne tvrdo pracovať.