Rajský plyn vás dostane skôr do pekla

Rajský plyn vás dostane skôr do pekla

Bujaré experimentovanie s rajským plynom vás síce dostane do nálady ale aj do poriadnych neurologických problémov. Viac povie Rado Tomeš:

SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



Oxid dusný, známy pod názvom rajský plyn, sa používa ako anestetikum, oxidačné činidlo do raketových motorov ale aj pri výrobe šľahačky. Vzhľadom na nárast používania rajského plynu ako rekreačnej drogy v Kanade, Austrálii ale aj v Európe, sa z neho stáva čoraz väčší problém. Jeho vdychovanie vyvoláva krátkodobé stavy veselosti a rozjarenú náladu. Vedci z Torontskej univerzity zverejnili metaanalýzu, v ktorej hodnotia dopady dlhodobého užívania rajského plynu. Vyvoláva nielen výrazné zníženie vitamínu B12 v našom tele ale aj vážne neurologické problémy. Zápalové ochorenie miechy, neuropatiu - čiže poškodenie nervov a aj encefalopatiu - poškodenie činnosti mozgu, ktoré sa prejavuje zmenou správania. Pri dlhodobom experimentovaní s rajským plynom sú vo väčšine prípadov následky do istej miery trvalé. A ak vdýchnete rajský plyn raz a poriadne, výrazne si koledujete o infarkt.   

V starobe sa mnohým ľuďom znižuje schopnosť správne sa rozhodnúť. Často sa to týka finančných záležitostí a práve preto sa seniori stávajú ľahkou korisťou rôznych podvodníkov. Vedci z Queenslandskej univerzity preto skúmali, ako sa líšia schopnosti partnerov urobiť dôležité finančné rozhodnutia. Skúmali 63 párov v seniorskom veku, testovali ich v rýchlosti rozhodovania, v úsudku a duševnej pružnosti. Zároveň sa dobrovoľníkov pýtali, ako vnímajú schopnosť svojich partnerov rozhodovať v otázke peňazí. Zistili, že ženy sú schopné prevziať všetky povinnosti svojich partnerov v situácii, keď u nich dôjde k intelektuálnemu úpadku. Zaujímavé je, že opačne to neplatí.  Muži to v prípade partnerkiných problémov nedokážu. Podľa vedcov je to preto, lebo muži sa počas aktívneho života starali v rodine o „veľké a zásadné veci“, ženy o podstatné drobnosti a chod domácnosti. A to z nich urobilo premiantky tohto výskumu.

Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame