O patrónoch

Relácie

O patrónoch

13. 09. 2019 11:43

Patrón, ochranca - človek, na ktorého sa môžeme spoľahnúť, svätec, do ktorého rúk sa vkladáme. Tento týždeň venujeme práve tejto téme. Lukáš Mano sa pozrel na viac i menej známych patrónov.

O patrónoch
Stiahnuť audio súbor

Príbehy o patrónoch a ich skutkoch vychádzajú často zo starých legiend - je veľmi ťažké rozlíšiť, čo je v nich pravda a čo iba výplod fantázie. Spisovateľ Slavomír Szabó z literárnej spoločnosti Pravé orechové pozná príbeh o svätej Anne, ktorý sa mal stať vo Volovských vrchoch nad dedinkou Rudník. Povedal ju Lukášovi Manovi.

O patrónoch 2
Stiahnuť audio súbor

V stredoveku spôsobili svätci hotový ošiaľ. Veriacim už nestačilo obracať sa na svojich patrónov iba duchovne, chceli z nich mať kúsok pre seba a pri sebe. V tých časoch sa roztočil kolotoč s relikviami svätých. O čo ide, vysvetlil Lukášovi Manovi kňaz Peter Ceľuch.

O patrónoch 3
Stiahnuť audio súbor

Od roku 1964 mala Európa svojho prvého patróna. Pápež Ján Pavol II. však rozšíril zoznam duchovných ochrancov Starého kontinentu o ďalších päť mien - svätcov si nevyberal náhodne. Viac povie Lukáš Mano.

O patrónoch 4
Stiahnuť audio súbor

Kostoly, mestá, krajiny, kontinenty, povolania... všetci majú svojho patróna. Svojich duchovných ochrancov si vyberajú aj ľudia. Napríklad taký Lukáš má pod patronátom lekárov, umelcov či historikov. Viac nám povie Lukáš Mano.

O patrónoch 5
Stiahnuť audio súbor


Autor: Lukáš Mano; Ilustr. foto: Pixabay

Živé vysielanie
??:??