Svetový deň masmédií

Relácie

Svetový deň masmédií

22. 05. 2020 11:43

Tento týždeň si pripomíname Svetový deň masmédií. Preto náš príbeh venujeme tým, ktorých mená často nie sú známe, ale bez nich by vysielanie jednoducho nešlo. V rozhlase, médiu odkázanom na zvuk, sú veľmi dôležití zvukoví technici. Paradoxne, niektorí z nich zvukom šetria, nie sú totiž veľmi zhovorčiví. Presvedčila sa o tom Lenka Dzobová:

Svetový deň masmédií 1

Táraninky, Zázračný ateliér či Regionálne správy... to sú relácie RTVS, za ktorými sa ukrýva poriadny kus práce. A aby bol výsledný obraz čo najdokonalejší, o to sa starajú kameramani, technici a osvetľovači. Niektorých oslovil Lukáš Mano.

Svetový deň masmédií 2

Dnes (20. 5.) si pripomíname Svetový deň masmédií. Aj preto od začiatku týždňa prinášame príbehy ľudí, ktorí pracujú v rozhlase a televízii, ale ich tváre a mená väčšinou nepoznáte. V zákulisí Rádia Slovensko a zároveň aj domácom prostredí nahrávala Blažena Bóoczová:

Svetový deň masmédií 3

Základom každého diela je poctivá príprava. Výroba televíznych relácií sa preto nemôže zaobísť bez produkcie, ktorá je akousi spojkou medzi režisérom a zvyškom štábu. Títo ľudia veľa telefonujú, vybavujú, manažujú, aby nakoniec všetko klaplo podľa predstáv. S Máriou Petríkovou sa dal najskôr do reči produkčný Radoslav Brandis:

Svetový deň masmédií 4

Celý týždeň hovoríme o ľuďoch, ktorých mená a tváre väčšinou nepoznáte, ale v televízii či rozhlase sú veľmi dôležití. V dnešnej poslednej časti si posvietime na tých, ktorí sa starajú o rekvizity a tiež kostýmy. Pripraviť ich je hotová veda. Marianna Kovácsová na to prišla v kostýmovej dielni, kde sledovala pri práci kostýmovú výtvarníčku Ľubicu Jarjabkovú:

Svetový deň masmédií 5

 

Foto: Lenka Dzobová

Živé vysielanie
??:??