Pri meandri Chrenovky a pri Žitavskom luhu

Pri meandri Chrenovky a pri Žitavskom luhu

Galéria

Mikroregión Termál, to je 13 obcí. Asi najznámejšia je Podhájska, vďaka termálnemu kúpalisku. Ale aj inde je zaujímavo: zájdite napríklad k Mani alebo do Dolného Ohaja, nájdete tam pekné prírodné zákutia. Alebo sa zastavte v Trávnici, možno budete mať šťastie ako ja a natrafíte tam na podujatie, na ktorom voňajú slivky na všetky spôsoby. Aj takto ma lákala do mikroregiónu Termál Soňa Bartoníčková z občianskeho združenia Radix Slovakia, ktoré sa usiluje podporovať cestovný ruch prezentáciou toho pôvodného, čo región ponúka...
Zastavme sa najprv v obci Dolný Ohaj. S domácimi ideme chvíľku po hrádzi Žitavy, potom schádzame dolu k meandru potoka Chrenovka. Anna Nagyová spresňuje názov lokality:

Pri meandri Chrenovky a pri Žitavskom luhu 1


Tento víkend máme Európske dni vtáctva a tak vonku môžete natrafiť na odborníkov, ktorí vám povedia, čo to okolo gága, húka, čviriká, trilkuje, škrieka a šteboce. Do 13,00 hod. (v sobotu 5.10.2019) sa môžete zastaviť napríklad medzi obcami Žitavce a Maňa pri Žitavskom luhu. Pri túlaní sa týmto regiónom ma tam čakal Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti.

Pri meandri Chrenovky a pri Žitavskom luhu 2Texty k foto (autorka: Sylvia Hoffmannová)

Snímky 1-3 – Meander Chrenovky pri obci Dolný Ohaj. Vodnú hladinu pokrýva rastlina žaburinka.

Snímka 4 – Pozorovateľňa vtáctva pri prírodnej rezervácii Žitavský luh.

Snímka 5 – Pohľad z pozorovateľne na žitavský luh. 

Autorka: Sylvia Hoffmannová