V Belianskych Tatrách s fotografom

Pre Jozefa Pitoňáka, rodáka zo Ždiaru, sú Belianske Tatry rodnými horami i priestorom na oddych. A ešte - fotografickým ateliérom. Pretože okrem batohu nosí na pleciach pravidelne aj brašnu s objektívmi a statív. Túra s ním, to nie je hltanie kilometrov, ale obdivovanie hry svetla a tieňa, maličkých kvietkov i pohľadov doďaleka. Zažijete to, ak sa teraz s nami vyberiete do Belianskych Tatier.

Z Tatranskej Javoriny kráčame najprv po modrej značke na rázcestie so žltou a potom po žltej hore k chate Plesnivec. Dúfame, že tam prídeme, kým začne pršať. Pod chatou sa zastavujeme pri nádhere: vo svahu sa pení množstvo potôčikov, biela voda skáče pomedzi skaly, obalené čerstvozeleným machom. Pri všetkej úcte k umeniu pána Pitoňáka - niektorá nádhera sa z prírody nedá odniesť ani na fotografii.

V Belianskych Tatrách s fotografom 1

Sedíme pri Veľkom Bielom plese v príjemnom teplom počasí a bezvetrí, pozorujeme hru hmly a prežúvajúc (mimochodom, pán Pitoňák, ďakujem za záchranu, keďže ja som si pripravený chlebík zabudla doma) pozorujeme okolie. Sme práve na hranici Vysokých a Belianskych Tatier. Keď sa pozriete na jedny i na druhé, zjavne vidíte, prečo sú to dve pohoria:

V Belianskych Tatrách s fotografom 2

Belianske Tatry tak, ako ich vidí Jozef Pitoňák, si môžete pozrieť v novej fotografickej knihe „Belianske Tatry - 4 ročné obdobia". Snímky dopĺňajú básne Ivety Mandžárovej.

Texty k foto (Autor: Jozef Pitoňák - snímky 15 a 16, ostatné Sylvia Hoffmannová):

Snímky 1-2 - Hra vody v úbočí je fascinujúca, človek ju musí fotografovať znovu a znovu.

Snímky 3-4 - Hmla nad chatou Plesnivec.

Snímky 5-7 - Hmla vytvára novú krajinu; pohľady z chodníka nad chatou Plesnivec.

Snímka 8 - Blížime sa k Veľkému Bielemu plesu, Vysoké Tatry však nevidíme. Teda trochu vidíme, dokonca aj so slnečnou škvrnou.

Snímka 9 - Fotograf Jozef Pitoňák zo Ždiaru nosí na túry poriadny náklad.

Snímky 10-11 - Pri Veľkom Bielom plese.

Snímka 12 - Pohľad od Veľkého Bieleho plesa na Kopské sedlo. V skutočnosti je Kopské sedlo so smerovníkom ešte trochu za horizontom.

Snímky 13-14 - Kvetena v okolí Kopského sedla: zvonček alpínsky, poniklec biely...

Snímka 15 - V Kopskom sedle stretávame turistu z Bratislavy. A potom nás chodník vedie do hmly vľavo.

Snímka 16-17 - Tieto medvedie sochy sú milé, no občas poriadne naľakajú turistov. Preto pred nimi varuje tabuľka.

 

Autorka: Sylvia Hoffmannová