EURO 2020
EURO 2020

Neobjavená Muránska planina

Neobjavená Muránska planina

Galéria

Leží približne v strede Slovenska. Kraj opradený povesťami, s nedotknutou prírodou a tajomným svetom podzemných jaskýň. Patrí k najmladším národným parkom a asi aj najmenej objaveným. Blíži sa turistická sezóna a my vám ukážeme, že práve tu toho môžete nájsť naozaj veľa. Od dobrých buchiet až po polodivoké kone. Muránsku planinu predstaví Blažena Bóoczová. Hneď na úvod povieme, že si nevybrala zrovná ideálny čas.

Muránska planina 1


Muránska planina leží v regióne Gemer, ktorý má okrem prírodných krás aj bohatú históriu. V dnešnej časti príbehu sa spolu s Blaženou Bóoczovou prejdeme stáročiami a povieme si, ako sa tento kraj menil a čo ponúka svojim návštevníkom dnes.

Muránska planina 2


Reguluje vodohospodársky režim, chráni pôdu, produkuje kyslík a hlavne blahodárne vplýva na ľudský organizmus. LES. Pokrýva takmer 90 percent rozlohy Národného parku Muránska planina. Okrem spomenutých funkcií sa však les využíva aj na produkciu dreva - je to v poriadku aj v národnom parku? Pýtame sa v dnešnej časti príbehu s Blaženou Bóoczovou.

Muránska planina 3

Dnešný diel príbehu o neobjavenej Muránskej planine nám prebehne rýchlo. Precválame ho na chrbtoch polodivokých koní s vetrom vo vlasoch. No, to bola trochu prehnaná predstava, ale len trochu. Na Muránskej planine sa naozaj preháňajú kone. A dokonca priamo tu vyšľachtené plemeno - norik muránsky. Tak sa pridajte k Blažene Bóoczovej a popustite uzdu predstavivosti.

Muránska planina 4


Na Muránsku planinu chodia ľudia preto, aby našli ticho a pokoj. Pri prechádzkach a túrach natrafíte na turistov len zriedka a nič vás neruší v rozjímaní nad krásami prírody. A všetci si želajú, aby to tak aj ostalo. V dnešnej poslednej časti príbehu sa preto spolu s aktérmi rozvoja cestovného ruchu na Muráni a Blaženou Bóoczovou zamyslíme aj nad tým, ako to zabezpečiť.

Muránska planina 5

Autorka: Blažena Bóoczová; Foto: TASR