Gregor Martin Papucsek, Budapešť
Dankó Rádió láme rekordy
V podobe úplne novej verejnoprávnej rozhlasovej stanice dostali občania Maďarska darček už na Vianoce. Po zrušení okruhu regionálnych štúdií vzniklo Dankó Rádió, verejnoprávna stanica vysielajúca 24 hodín cigánske pesničky, maďarské ľudové i umelé piesne na počúvanie a samozrejme aj operetné šlágre. Slovom - nová zábava pre národ. Náš spolupracovník v Maďarsku Gregor Martin Papucsek od začiatku počúva novú stanicu, má ju nastavenú v aute a keď sedí v zápche, pospevuje si niekedy aj „Akácoš út“...
Gregor Martin Papucsek Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Břetislav Tureček
Chudoba v Izraeli
Ľudia, ktorí prežili holokaust, dnes stoja v Izraeli v radoch pred vývarovňami pre chudobných. Aj takýto obrázok ponúka najbohatšia krajina Blízkeho východu. Chudoba v Izraeli nadobúda obrovské rozmery a pre mnohých ľudí je to podstatne väčší problém, než konflikt s Palestínčanmi, či obavy z jadrového programu Iránu. A presne tento rozpor je témou parlamentných volieb, ktoré Izrael čakajú koncom januára. Viac už náš spolupracovník Břetislav Tureček.
turecek Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tibor Macák
Spoločná bezpečnostná zóna
Demilitarizovaná zóna na hraniciach Severnej a Južnej Kórei je jeden z najväčších paradoxov na tejto zemi. Nikde totiž nie je sústredených toľko zbraní, rozmiestnených protitankových a nášľapných mín či koncentrovaného vojska, ako práve pozdĺž povestnej 38. rovnobežky, ktorá vyše 60 rokov rozdeľuje kórejský polostrov. Aj preto veľa obyvateľov komunistického severu uteká z takzvaného červeného raja na slobodu inými cestami. Medzi tých, ktorým sa to podarilo, patrí mladá Lee Haen Zho, s ktorou sa neďaleko najprísnejšie strážených hraníc sveta v Južnej Kórei stretol Tibor Macák.
macak Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Vít Pohanka
Jazyk Navahov žije
Tváre si síce vojnovými farbami nemaľujú, ale na vojnovú cestu sa stále vydávajú. Indiáni z kmeňa Navahov po 200 rokoch asimilácie zistili, že nie sú poriadne Indiánmi, ale ani Američanmi. Postupne strácajú svoj jazyk a svojbytnú indiánsku kultúru a preto a vydávajú do boja o jej zachovanie. Ako, prezradí náš spolupracovník Vít Pohanka.
pohanka Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Martina Carr, Londýn
Nepokojný Belfast
Severoírsky Belfast sa tento týždeň opäť stal centrom pozornosti svetových médií. Stovky probritských lojalistov vyšli do ulíc na protest proti rozhodnutiu tamojšej mestskej rady o tom, že v Belfaste, tak ako i vo zvyšku Spojeného Kráľovstva, bude britská vlajka vztýčená len pri špeciálnych príležitostiach. Spočiatku pokojné demonštrácie však prerástli v násilnosti, výsledkom ktorých bolo vyše 60 policajtov zranených a viac než 100 ľudí uväznených. Čo sa však za týmito nepokojmi skrýva? V rozhovore so severoírskym ekonomickým stratégom Keihanom Yamshidim a jeho írskou manželkou, spisovateľkou Rachel Clare sa odpoveď pokúša nájsť naša Londýnska spolupracovníčka Martina Carr.
Martina Carr Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.