Vedci objavili najväčší asteroid za posledných osem rokov. Zaujímavejšie na ňom je však to, že je pre našu Zem „potenciálne nebezpečný“. Podrobnosti pridá Jozef Vozár.
SPEKTRUM 07.11.2022
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V odbornom časopise Astronomical Journal sa dočítate, že vedci objavili asteroid, ktorý skutočne patrí do kategórie „ potenciálne nebezpečných“, vôbec to však neznamená, že sa so Zemou skutočne zrazí a že to bude niekedy teraz. Asteroid 2022AP7 patrí k trom planétkam, ktoré objavili v Carnegie Intitution for Science vo Washingtone. Jej priemer je približne jeden až vyše dvoch kilometrov, čo z neho robí takzvaného zabijaka planét. Takto sa označuje každý asteroid s priemerom väčším ako kilometer. Ak by narazil do Zeme, je to pre náš život likvidačné. V súčasnej dobe však nemá šancu zasiahnuť našu planétu a toto tvrdenie však bude potrebné zaktualizovať o niekoľko storočí.
Zaujímavú štúdiu zverejnili experti z Prírodopisného múzea v Londýne, vytvorili nový model evolúcie cicavcov počas treťohôr. Pomocou 3D scanov viac ako 320 lebiek rôznych cicavcov a zistili, že nie všetky druhy išli rovnakým tempom. Rýchlejšiu evolúciu absolvovali cicavce, ktoré žili na rozdiel od samotárov v spoločenstvách, rýchlejšie sa vyvíjali bylinožravce ako mäsožravce, plnou parou vpred sa pustili suchozemské cicavce oproti morským. Zaujímavé je aj to, že rýchlejšie sa v treťohorách vyvíjali cicavce, ktoré sa až tak veľmi nestarali o svojich potomkov - napríklad kone - oproti tým, ktorí venovali svojim potomkom príliš veľa starostlivosti.