V Číne stúpa záujem o virtuálnych ľudí

 V Číne stúpa záujem o virtuálnych ľudí

Aj keď je Čína stále najľudnatejšia krajina na svete, raketovo tam stúpa dopyt po virtuálnych napodobeninách. Viac nám povie Rado Tomeš:

Spektrum Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



Digitálni ľudia vystupujú v Číne nie len v televíznych show a na online- platformách, v niektorých odvetviach nahrádzajú skutočných pracovníkov. Zriaďujú si ich najmä spoločnosti, ktoré poskytujú finančné služby, cestovné agentúry a aj štátne médiá. Na rozdiel od ľudskej pracovnej sily, virtuálni pracanti nie sú drahí - môžete si ich kúpiť od dva a pol tisíc až po 12 a pol tisíc eur ročne. Takýto virtuálny predajca dokáže hovoriť o ponúkaných produktoch aj 24-hodín denne, nikdy sa neunaví a nechce vyšší plat. A výsledky dokazujú to, že ľudia majú o takto ponúkané služby záujem. Digitálne bytosti sú kombináciou animácie, zvukových technológií a umelej inteligencie. Vedia spievať, komunikovať, dôveryhodne sa pohybujú a ich mimika je spojená s emóciami. 

Slovensko prispelo ku skúmaniu správania mačiek, výskumná pracovníčka Centra aplikovaného výskumu Univerzity veterinárskeho lekárstva v Košiciach spolu s ďalšími autormi z Univerzity v Lincolne zverejnili štúdiu o tom, kedy sa mačky bijú a kedy je to len hra. Výskum publikovali vo vedeckom časopise Scientific Reports. Podľa ich výskumu existujú tri skupiny interakcie: Do prvej skupiny patrí hravé zápasenie, wrestling pri ktorom mačky nepoužívajú pazúry ani po sebe nevrčia. Druhá skupina interakcií je prechodná - je síce viac hravá, mačky však po sebe vrčia ale ešte nejde o život.  Tretia skupina je agresívna - mačky vydávajú výrazné zvuky a majú neaktívne pauzy počas ktorých sledujú jedna druhú - čo je typické pre ostré mačacie súboje.  

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame