Na obzore je nový liek na Alzheimerovu chorobu, má skvelé výsledky ale príliš silné vedľajšie účinky. Rado Tomeš nám povie viac:
SPEKTRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Jedna z amerických farmaceutických firiem vyrobila prípravok donanemab, ktorý spomaľuje postup Alzheimerovej choroby až o tretinu. Na experimentálnej liečbe sa zúčastnilo 1734 ľudí v najranejšej fáze choroby. Mesiac im podávali liek infúziou a procedúry pokračovali, kým nezmizli v ich mozgoch plaky amyloidu beta, ktoré chorobu spôsobujú. Postup alzheimera sa spomalili o 29% u všetkých a o 35% u tých pacientov, u ktorých lekári predpokladali, že budú na liečbu dobre reagovať. Celkovo boli ľudia schopní fungovať v bežnom živote, šoférovať a venovať sa svojim koníčkom. Žiaľ, u tretiny pacientov sa po liečbe objavil opuch mozgu, väčšinou išlo o ľahké prípady, 27 pacientov malo vážny opuch mozgu a dvaja z nich s istotou pre opuch aj zomreli. Rozhodne je čo vylepšovať, vedci sú si už teraz istí, že liek na Alzheimerovu chorobu bez takých silných vedľajších účinkov objavia v priebehu pár rokov.
Veterné turbíny majú ako čistý zdroj energie veľký význam v znižovaní dopadu klimatickej zmeny na našu planétu. Problém je, keď doslúžia, pretože je z nich takmer nezničiteľný odpad. Dánski inžinieri publikovali v časopise Nature štúdiu, v ktorej dokážu rozložiť lopatky turbín - vylepšené nezničiteľnou epoxidovou živicou - na pôvodné časti. Ich prístup sa orientuje na chemické väzby, ktoré síce udržiavajú plast stabilným, ale keď ich narušia, epoxid sa od plastu oddelí a uvoľní sklenené vlákna, ktoré sa dajú ďalej použiť, prípadne zničiť. V pokuse rozložili časť lopatky veternej turbíny 3 krát 3 centimetre za 6 dní. Likvidácia celej lopatky by takto trvala večnosť - je to však prvý pokus, v ktorom sa niekomu podarilo rozložiť epoxidový materiál a získať späť stavebné prvky plastu a aj sklenené vlákna bez poškodenia.