Najbližších 1000 rokov bez zrážky s asteroidom

Najbližších 1000 rokov bez zrážky s asteroidom

Môžete pokojne spať, podľa najnovších výpočtov našu Zem najbližších tisíc rokov nezasiahne žiadny veľký asteroid, ktorý by spôsobil vyhynutie ľudstva. Viac informácií má Rado Tomeš:

SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.Momentálne máme k dispozícii katalóg asteroidov väčších ako jeden kilometer, ktoré sa pohybujú okolo Zeme a sú pre nás potenciálne nebezpečné. Čím dlhšie ich astronómovia sledujú, tým presnejšie vedia odhadnúť ich dráhy, pričom v súčasnosti sú ich predpovede spoľahlivé na sto rokov dopredu. Podľa štúdií NASA, zrážka Zeme s asteroidom, ktorá by znamenala kolaps života tak ako to bolo v prípade dinosaurov, sa stane tak raz za milión rokov. Trochu znepokojujúce je to, že sa to za posledných milión rokov nestalo.  Vedci z Coloradskej univerzity však zvolili inú metodiku. Modelovali, kedy sa rizikové asteroidy majú priblížiť k Zemi a tieto odhady posunuli o tisíc rokov do budúcnosti. Najväčšiu hrozbu predstavuje asteroid 1994PC1, má 0,000151 milióntin percentnú šancu, že najbližších 1000 rokov preletí v blízkosti Mesiaca. A to je naozaj veľmi málo.

Populácia krabov klesá, čo spôsobuje problémy najmä rybárom sa severovýchode USA. Národný úrad pre oceán a atmosféru skúmal príčiny a zistil, že ich je niekoľko naraz. Kraby zle znášajú vyšší výskyt rias, nízky obsah kyslíka vo vode a vlny morských horúčav, čo spôsobuje, že na tvorbu a udržanie panciera spotrebujú viac energie.  Vedci zistili ešte jednu príčinu, ktorú spôsobuje okysľovanie oceánu -  pripravuje kraby o čuch. Majú totiž veľmi zlý zrak, takže čuch je pre nich kľúčový. Každý krab má sadu malých tykadiel, ktorými vie vycítiť chemické signály, ktoré sa šíria vo vode. Keď spozorujú zápach, ktorý by ich mohol zaujímať, začnú intenzívne hýbať tykadlami.  V kyslej vode potrebujú asi desať krát silnejší chemický podnet, aby sa im tie tykadlá vôbec rozkývali. Takže im dlhšie trvá, kým zistia, že majú v okolí potravu ale aj nejakého predátora, stojí ich to viac energie a tá im potom chýba napríklad na úspešné rozmnožovanie.

Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame