Parlamentné voľby 2023
Parlamentné voľby 2023

Dievčatko našlo vzácny artefakt

Dievčatko našlo vzácny artefakt

Veda miluje náhody, takže možno nebude prekvapením, keď sa stane objaviteľkou vzácneho artefaktu osem ročná školáčka. Viac povie Rado Tomeš:

SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Osemročná Elise z nórskeho Vestlandu sa hrala sa kamarátmi v piesku keď natrafila na niečo veľmi ostré, čo vyzeralo ako kameň. Odniesla to učiteľke, a tej sa zazdalo, že sa predmet podobá na niečo, čo videla v múzeu. Privolaní archeológovia boli nadšení, ukázalo sa, že ide o neolitickú dýku starú zatiaľ len podľa odhadu okolo 5000 rokov.  Podľa nich sa tento konkrétny druh čepelí vyskytoval najmä pri obetinách. 15 centimetrov dlhá čepeľ je vyrobená z kameňa, ktorý sa v Nórsku bežne nevyskytuje, archeológovia si myslia, že ide o export z Dánska. Hneď zrealizovali výkopy a nenechali na pieskovom ihrisku kameň na kameni, nič podobné však už nenašli. Ako sa dostal tento vzácny artefakt do pieskoviska, zostáva záhadou.

Usporiadanie bubliniek je v jednotlivých nápojoch rôzne. V pive stúpajú bublinky v kužeľovitých zoskupeniach, v pravom šampanskom zvyčajne stúpajú na hladinu jedna po druhej, v elegantných líniách. Fyzici z Brownovej univerzity sa trochu pohrali a nakoniec z toho bol seriózny výskum. Za pekné bublinkové línie sú zodpovedné surfakanty - látky s aktívnym povrchom, ktoré svojim pôsobením znižujú povrchové napätie medzi rozhraniami rôznych látok v šampanskom - v tomto prípade vyrovnávajú tlaky medzi šampanským a bublinkami a práve to má za následok, že sa tie bublinky pohybujú v jednej línii. Okrem toho má na pohyb bubliniek vplyv aj ich veľkosť. Keď sú bublinky väčšie, pohybujú sa v stabilných líniách.

Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame