Mikroplasty sú všade

Mikroplasty sú všade

Otázka, či nás zamoria mikroplasty je už zodpovedaná. Teraz bude ľudstvo zisťovať, či sa dá s mikroplastmi žiť bez ujmy na zdraví. Vyzerá to totiž tak, že sú naozaj všade. Pokračuje Rado Tomeš:

Spektrum Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Ocean race je tímová vytrvalostná súťaž lodí, ktorá trvá niekoľko mesiacov. Okrem súťaženia naberali posádky denne medzi januárom a júlom minulého roka vzorky vody a posielali ich do britského Národného oceánografického centra. Výsledky vôbec nie sú pozitívne - vo všetkých vzorkách vody boli mikroplasty. Podobné meranie a zber vody robili aj pred piatimi rokmi, vtedy bolo najviac mikroplastov pri pobreží Juhoafrickej republiky 50 až 100 mikroplastov na meter kubický, teraz namerali 800 až 1700 častíc. V najodľahlejšom mieste odberu vody, v tichomorskom Point Nemo našli 320 mikročastíc na meter kubický. Lode sa plavili vodami južného Tichého oceánu, Indického aj Atlantického oceánu, pri pobreží aj viac ako dva a pol tisíc kilometra od pobrežia a všade už boli mikroplasty.

Webbov ďalekohľad je taký výkonný, že môže skúmať prvé galaxie na počiatku vesmíru a práve vďaka tomu vedci potvrdili existenciu najslabšie žiariacej galaxie, ktorú sme doteraz dokázali v mladom vesmíre identifikovať. Galaxia JD1 je zároveň aj jedna z najvzdialenejších galaxií aké poznáme. Žiari tak slabo a je tak ďaleko, že za normálnych okolností by na jej pozorovanie nestačil ani Webbov ďalekohľad, ide však o jeden z prípadov, keď astronómovia využívajú gravitačnú šošovku a fakt, že JD1 sa nachádza za oveľa bližšou kopou galaxií Abell 2744 a práve jej gravitácia niekoľkonásobne zväčšuje obraz tej najslabšie žiariacej. Kombinácia Webbovho ďalekohľadu a gravitačnej šošovky prináša doslova revolučné pohľady do nášho vesmíru.
Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame