Máme za sebou rok 2013, a tak vám v dnešnej relácii ponúkneme výber tých najlepších reportáží uplynulých 12 mesiacov.
Vrátime na do Budapešti na výstavu neexistujúcich vecí – s názvom verbálne idiotizmy. Kto za ňou stojí? „predstaviteľ maďarskej degeneratívnej dramatiky, teda divadelník a scenárista, najmä však recesista.“ Recesia nechýba ani Juhoameričanom, ktorí na hroby svojich blízkych neváhajú napísať napríklad: „Pane, prijmi ju s rovnakou radosťou, s akou ti ju posielam.“ Nebrať smrť príliš vážne sa snažia aj hrobári vo Viedni. „Prvé, čo mi udrelo do očí bola čierna cigaretová škatuľka s nápisom: „fajčenie zabezpečuje pracovné miesta, váš pohrebný ústav.“ Pamätáte si ešte na reportáž o väzení v Grónsku, kde platia pre nás nemysliteľné pravidlá? Radi vám ju pripomenieme... „Väzni v Grónsku majú dokonca od svojich ciel kľúče, aby cez deň mohli mať súkromie.“ Skôr ako im zaklopeme na dvere, ale navštívime egyptskú dedinu odpadkov.
Nina Krajčovičová
Odpadky v Káhire
Viete si predstaviť koľko odpadu vyprodukuje len za jeden deň 20 miliónov ľudí? V takej Káhire, kde smetné koše či kontajnery na ulici len tak ľahko nenájdete. Kto sa tam stará o tony odpadkov? Okrem hŕstky zahraničných spoločností, sú to najmä ľudia, pre ktorých je spracúvanie odpadu privilégiom. Nahliadneme do života zvláštnej komunity, ktorej život sa točí okolo smetí a odpadu.
Odpadky v Káhire Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Anna Šípošová
Garbage Village
Obyvatelia Garbage Village žijú v neľudských podmienkach napriek tomu, že sú slobodní. V takom Grónsku sa majú paradoxne lepšie dokonca aj väzni. Pod heslom: Každý má šancu na zmenu tam panuje veľmi uvoľnená atmosféra. Veď uznajte sami – väzni majú kľúče od svojich ciel a dokonca môžu ísť aj na lov so zbraňou v ruke, ak sa im chce.
Garbage Village Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tamara Lištiaková
Pohrebnícke múzeum vo Viedni
Viedeň patrí dlhodobo k najlepším miestam na život. Hlavné mesto Rakúska sa okrem toho môže pochváliť aj skutočne netradičným pohrebníckym múzeom. Návštevníci sa v ňom môžu dozvedieť, ale aj zažiť skutočne bizarné veci. Napríklad, poležať si v truhle... Aké to je a prečo vznikol takzvaný budík pre zosnulých?
Pohrebnícke múzeum vo Viedni Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Gregor Martin Papucsek
Výstava o nejestvujúcich veciach
Ako asi vyzerá žltá závisť, či spisovateľská žila? Za normálnych okolností sa to zistiť nedá, no partia maďarských recesistov sa rozhodla zhmotniť tieto jemné nadávky, výrazy na postrašenie niekoho, či vyjadrenia rôznych pocitov a myšlienok. Vznikla z toho celá výstava o nejestvujúcich veciach.
Výstava o nejestvujúcich veciach Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Miroslava Neira Cuellar Hospodárová
Epitafy Juhoameričanov
Recesia podobná Maďarom, nechýba ani Juhoameričanom, ktorí na hroby svojich blízkych neváhajú napísať kadejaké odkazy. Zaujímavé a často i veselé epitafy niekedy prezradia viac o zosnulom, ako odborné analýzy osobnosti. Majú ich politici, umelci, ale aj bežní smrteľníci.
Epitafy Juhoameričanov Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.