Okolo sveta za 55 minút...
Boris Kršňák
Spomienka na Karla Kryla
Tento týždeň uplynulo 20 rokov od prekvapivej a predčasnej smrti pesničkára, básnika a ostrého komentátora verejného diania Karla Kryla. A o mesiac by sa dožil 70-tky. Pesničkár, ktorého skladby za socializmu spievali, a nakoniec i dnes spievajú aj tí, ktorí nemali šancu osobne ho zažiť, ovplyvnil životy mnohých ľudí a preto nečudo, že aj 20 rokov po smrti ostáva v pamäti mnohých. Aj nášho pražského spravodajcu Borisa Kršňáka.
Spomienka na Karla Kryla Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Gregor Martin Papucsek
Veľtrh cestovného ruchu v Budapešti
Cestovanie má asi každý rád. Ľudia si plánujú jarné a pomaly aj letné cesty, či dovolenky. V Maďarsku to mali s plánovaním trocha ľahšie koncom minulého týždňa, pretože v Budapešti bol pravidelný, každoročný Veľtrh cestovného ruchu. Organizátori razili heslo: „Celý svet – za víkend“, čo je zrejme trocha prehnané, hoci medzi pavilónmi a stánkami si každý mohol zájsť do Afriky, Ameriky, celej Európy, k moru či do hôr, a, samozrejme, najviac cestovať doma, po Maďarsku, alebo k susedom. S prospektami pod pazuchou... Gregor Martin Papucsek takýto široký záber nerobil, stačilo mu pomotať sa okolo pavilónu Slovenskej republiky. Predbežne iba toľko: dozviete sa, aká je súvislosť medzi slovenským pivom, bryndzovými haluškami a brušným tancom.
Veľtrh cestovného ruchu v Budapešti Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Štěpán Macháček
Výstava starých fotografií egyptských žien
Zrejme najnápadnejší rozdiel medzi európskymi a arabskými krajinami, ktorý si turista všimne, je v životnom štýle a v obliekaní. Aj to sa však postupom času mení. Napríklad v Egypte vždy nechodila väčšina žien v moslimskej šatke, dlhých rukávoch a nohaviciach ako dnes. Za uplynulých 50 rokov sa spoločenské normy v arabských krajinách sprísnili. Ako vyzeral život mladých Egypťaniek v polovici minulého storočia, sa na jednej výstave v Káhire presvedčil spravodajca Českého rozhlasu Štěpán Macháček.
Výstava starých fotografií egyptských žien Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Martin Rajec
Detroit
Správa o tom, že Detroit skrachoval, obletela svet. Išlo o najväčší mestský bankrot v histórii. Mekka automobilového priemyslu sa ocitla na kolenách. Veritelia a bývalí zamestnanci mesta sa stále súdia, aby zachránili, čo sa dá. Napriek tomu mesto, kde takmer prestali fungovať verejné služby vrátane polície, prejavuje neobyčajnú odolnosť. Niektorí dokonca tvrdia, že Come Back sa blíži. Kriminalita a nezamestnanosť je síce stále vysoká, ale pod povrchom pulzuje nový život. Niektoré opustené továrne opäť ožili a americký trh dobíja nová značka „Made in Detroit“, teda vyrobené v Detroite...
Detroit Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ľubica Zlochová
Klaudio Gabriel – Snežný Messi
Ešte koncom minulého roka sme vám v Štúdiu svet predstavili nový zázračný futbalový talent, len 8-ročného chlapca z Argentíny. Volá sa Klaudio Gabriel, ale médiá mu už stihli vymyslieť Snežný Messi. Najnovšie sa o šikovné chlapča začalo zaujímať viacero európskych futbalových klubov. A tak jeho prvé kroky viedli do španielskeho Realu Madrid. Ako tam Snežný Messi pochodil, dozviete sa od Ľubice Zlochovej.
Klaudio Gabriel – Snežný Messi Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.