Štúdio svet - 11.5.2013

Štúdio svet - 11.5.2013

Ľubica Zlochová

Pozvánka do reštaurácie s tromi hviezdičkami Michelin

Kulinársky Oscar, alebo aj Nobelova cena za gastronómiu - takto pompézne sa niekedy označuje ocenenie, ktoré každoročne udeľuje najlepšej reštaurácii na svete prestížny britský gastronomický časopis “Restaurant Magazin”. O reštaurácii roka rozhodujú hlasy 900 odborníkov na kulinárske umenie. A tento rok sa prvenstvo podarilo získať Španielom. Presnejšie reštaurácii, ktorá sa nachádza v Katalánsku. Od roku 2009 sa pýši tromi hviezdičkami Michelin a volá sa “El Celler de Can Roca”. Má nielen dlhý názov, ale aj dlhú tradíciu. Viac sa dozviete z reportáže Ľubice Zlochovej.

Pozvánka do reštaurácie s tromi hviezdičkami Michelin Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Kateřina Procházková

Na ostrove žijúcej smrti

Culion - alebo ostrov žijúcej smrti, takto sa nazýva časť Filipín, na ktorej pred vyše 100 rokmi založili kolóniu pre ľudí nakazených malomocenstvom. Pacienti s týmto ochorením tam dodnes žijú. Miestna vláda sa však snaží známe sanatórium premeniť na bežnú nemocnicu a tamojším obyvateľom, často potomkom pacientov, nájsť prácu. Hovorí Kateřina Procházková z Českého rozhlasu.

Na ostrove žijúcej smrti Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Nina Krajčovičová

Sýrski utečenci

Byť utečencom je pre nich celoživotná realita. Pretĺkali sa v cudzej krajine a svoje obmedzené možnosti sa snažili využiť na maximum. Občianska vojna ich však obrala aj o to málo: možnosť vzdelávať sa, pracovať, ale aj o ľudskú dôstojnosť. Palestínski utečenci zo Sýrie sú emigrantmi na druhú. Stratený život sa pokúšajú nájsť v ďalších arabských krajinách, aj v Egypte, podobne ako ich sýrski bratia. Nina Krajčovičová zistila, že nie je utečenec ako utečenec. Palestínčania, ktorí ušli zo Sýrie, to majú niekoľkonásobne ťažšie.

Sýrski utečenci Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Klára Stejskalová

Životný príbeh Inge Deutschkronovej

Pred 80 rokmi začali v Nemecku platiť zákony o štátnej službe. Ich cieľ bol jasný - prepustiť všetkých židovských úradníkov. Nasledovalo vylúčenie židovských právnikov z advokátskej komory a vyvraždenie židovských vojakov. O 10 rokov neskôr vychádzal zo stanice v Grunewalde vlak s posledným 688 berlínskymi Židmi. Inga Deutschkronová, ako jedna z mála deportácii, unikla. Vďaka jednému odvážnemu mužovi. Zaznamenala spravodajkyňa Českého rozhlasu Klára Stejskalová.

Životný príbeh Inge Deutschkronovej Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Gregor Martin Papucsek

Výstava neexistujúcich vecí

Ako asi vyzerá žltá závisť, alebo medený anjel pískajúci na vŕbe, spisovateľská žila, bledofialový šajn, nehovoriac už o hniezdnom čiernom kely či parome? Čo to všetko vlastne je? A kde to všetko je? Za normálnych okolností nikde, len v reči, v slovách, v jazyku... maďarskom. Sú to celkovo jemné nadávky, výrazy na postrašenie niekoho, inokedy ide o stvárnenie rôznych pocitov a myšlienok. A tu zrazu skupina maďarských „analytikov fiktívnych predmetov“ sa podujala pripraviť výstavu o nejestvujúcich veciach. Čo z tohto bude!!! Náš spolupracovník Gregor Martin Papucsek bol z toho tiež zmätený...

Výstava neexistujúcich vecí Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Tamara Lištiaková

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame