foto: belehradskazem.ty.sk
Ľubica Zlochová
Utečenci z Afriky
Európa je pre Afriku ešte stále dosť bohatá. Jej obyvatelia sa na náš kontinent snažia dostať i za cenu života. Ani kríza a rastúca nezamestnanosť v Európe, a takisto ani väčšie policajné kontroly a hliadky, či tvrdšia repatriačná politika nedokázali skoncovať s pokusmi Afričanov nelegálne sa dostať na starý kontinent. Do Európy sa utečenci snažia najčastejšie vniknúť cez územie Španielska. Buď cez Kanárske ostrovy, autonómne španielske mesto Melilla na území Maroka, alebo cez Gibraltársky prieplav. Takmer vždy pri tom riskujú život. Viac o tom vie Ľubica Zlochová.
Ľubica Zlochová Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Nina Krajčovičová
O smutnom zabávačovi
Afričania, o ktorých bola predchádzajúca reportáž, utekajú zo svojich krajín z rôznych dôvodov - ekonomických, či kvôli politickým represáliám. Egypťania majú, našťastie, svoju skúsenosť s diktátorským režimom za sebou, pred dvoma rokmi si v ľudovom povstaní vydobyli slobodu. Ak však štát prenasleduje komika a zabávača za to, že si robí posmech z prezidenta, niečo asi nebude v poriadku. Nina Krajčovičová zisťovala, či je Egypt skutočne pripravený na slobodu a demokraciu.
Nina Krajčovičová Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Alexandra Demetrianová
Pozvánka do thajskej kuchyne
Thajská kuchyňa je po celom svete legendárna štipľavou tom yum, kari polievkami s kokosovým mliekom či ryžovými cestovinami na woku „padthai“. Pastva pre oči i chute. V tejto horúcej usmievavej krajine je kultúra jedla veľmi dôležitá. Ulice metropoly Bangkok ponúkajú tisíce pouličných stánkov i reštaurácii. Aká však je dnes a aká bola v minulosti thajská kuchyňa? Čo sú najnovšie trendy v thajskom jedle, kde je pravda v mýtoch a čo v Thajsku určite nejesť? V Bangkoku zisťovala Alexandra Demetrianová.
Alexandra Demetrianová Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Martin Rajec, USA
Voda nad zlato
Momentálne celý svet sleduje s obavami situáciu na kórejskom polostrove, kde sa nukleárnymi zbraňami vyzbrojený Sever vyhráža svojmu južnému susedovi zničujúcou vojnou. Nečudo, že svetovým médiám ušiel spor iných dvoch štátov na opačnej pologuli, ktorý tlie už roky. Americká Georgia trvá na tom, že Tennessee si neprávom privlastnil časť jej územia a chce ho späť. Predstavitelia Tennessee však požiadavky svojho suseda vytrvalo ignorujú. A práve v tomto spore nejde o nič menej podstatné ako je voda, tvrdí Martin Rajec.
Martin Rajec Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Gregor Martin Papucsek, Budapešť
Mediálne spory
Spory a vojny o územie sú naozaj skôr súčasť európskej histórie. Ale spory a hádky sú tu aj v súčasnosti. A dokonca medzi spriatelenými krajinami Európy. Medzi Maďarskom a Nemeckom napríklad pokračuje mediálna vojna. Aby sme boli presnejší: zápas v éteri medzi predstaviteľmi maďarskej vlády a viacerými nemeckými televíznymi kanálmi neprestáva. Ako si môžu dovoliť Nemci, dokonca v detskej televíznej relácii, osočovať maďarskú vládu a osobne Viktora Orbána? - pýtajú sa v Budapešti, kde vyrobili aj antipropagandistický animovaný film... Prípad je zložitý len na prvý pohľad, avšak dedukcie sú jednoduché ako facka - toto prirovnanie používa Gregor Martin Papucsek.
Gregor Martin Papucsek Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.