foto: pokec.azet.sk
Jozef Scheiner
Ukrajina oslavovala Deň oslobodenia
Ukrajina vlani v novembri volila. Zároveň s parlamentnými voľbami si u nášho východného suseda pripomenuli aj Deň oslobodenia spod nacistickej okupácie. V centre Kyjeva, na Námestí nezávislosti, vystavili historickú vojenskú techniku - aj legendárny tank T-34. Kým jedni si s oduševnením prezerali zbrane, iným takéto oslavy zvyšovali krvný tlak. Atmosféru v Kyjeve pre vás zachytil Jozef Scheiner.
scheiner Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Gregor Martin Papucsek, Budapešť
Gyurcsányova hladovka
Minulý rok bol u našich južných susedov rokom zmien a turbulencií politickej scény. V polovici septembra držal bývalý maďarský premiér Ferenc Gyurcsány hladovku pred budovou parlamentu. Týždeň hladu bol namierený proti plánom vlády zaviesť predbežnú voličskú registráciu - takým spôsobom, že kto sa pár mesiacov pred voľbami nezaregistruje, nemôže ani voliť. Divadlo? - vynára sa hneď otázka. Gregor Martin Papucsek odpovedá: áno, divadlo, ale je to reakcia na vládne divadlo, divadlá... Nech je to však akokoľvek vážne, prvky humoru nemôžu chýbať.
Gregor Martin Papucsek Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Miroslava Neira Cuellar Hospodárová
Prípad somálskej atlétky
Olympijské hry poznáme väčšinou zo strany diváka, športového fanúšika. Často sa môže zdať, že takéto národné alebo medzinárodné podujatia dávajú možnosť zlepšiť si život. Nejde len vyslovene o zdravie a schopnosť prekonať samého seba. Pre mnohých je hádam ešte cennejšie, že môžu vôbec niekam vycestovať. A keď sa medaila premení na peniaze, dom, či štipendium, dá sa povedať, že šport je cesta za lepšou budúcnosťou. Prípad somálskej atlétky je však, žiaľ, len ďalší dôkaz, že nie všetky sny sa končia šťastne. Nahrávala naša spolupracovníčka, Miroslava Neira Cuellar Hospodárová.
hospodarova Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Martina Carr, Londýn
Diamantové výročie kráľovnej Alžbety II. na tróne
Rok 2012 bol oveľa veselší vo Veľkej Británii. Žila nielen Olympijskými hrami, ale aj oslavami kráľovninho diamantového výročia na tróne, ktoré vyvrcholilo koncom júna slávnostným koncertom pred Buckinghamskym palácom. Britský parlament pri tejto príležitosti oznámil zámer premenovať na celom svete preslávený Londýnsky Big Ben na Alžbetinu vežu. Šesťdesiate výročie vlády kráľovnej Alžbety však bolo aj príležitosťou na zhodnotenie významu Britskej monarchie. Z Londýna Martina Carr.
Martina Carr Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Martin Rajec, USA
Náprava „radikálnych“ rehoľných sestier
Pre katolícku cirkev bol rok 2012 bohatý na konflikt medzi tradíciami a novou dobou. V júni Vatikán zasiahol proti “radikálnym” americkým mníškam. Podľa záverov tajného vyšetrovania Kongregácie pre náuku viery údajne propagujú feministické témy, ktoré sú nezlučiteľné s katolíckym učením. O nápravu 57 tisíc rehoľných sestier sa má postarať arcibiskup zo Seattlu. Obvinenia však narazili na neočakávaný odpor rehoľných sestier, ktoré sa nechcú vzdať bez boja. Spor sa zmenil na vojnu pohlaví a rozdelil americkú katolícku komunitu. Pokračuje Martin Rajec.
Martin Rajec Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.