Keď sme unavení, tak sme buď apatický alebo nevrlí, jedno však máme všetci spoločné, sme sebeckí. Samo Kráľ nám povie viac:
SPEKTRUM 29.8.2022
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Vedci z Kalifornskej univerzity zistili, že ľudia sú sebeckejší a menej ochotní pomáhať iným, keď sa dobre nevyspali. Hoci ochota ľudí pomáhať si navzájom bola podľa vedcov "jednou z najmocnejších síl, ktoré formovali moderné civilizácie", stačí jedna jediná noc, keď sa nevyspíme alebo sa vyspíme zle a už nie sme príliš naklonení pomáhať druhým. Čím viac nevyspatí sme, tým je to s našim altruizmom horšie. Nedostatok spánku a menšia ochota pomáhať idú ruka v ruke preto, že vyčerpanie deaktivuje práve tú časť mozgu, ktorá nás robí prosociálnymi.
Tím britských vedcov zostrojil loď, ktorá bežne skúma nedostupné oblasti. Teraz mieri k podmorskej sopke Tonga, ktorá sa v januári postarala o najsilnejšiu erupciu za posledných 140 rokov. Kým brázdi vlny Tichého oceánu, jej posádka sedí asi 16 tisíc kilometrov ďaleko, v Essexe v Spojenom kráľovstve. Preskúmanie sopky je dôležitá misia, podľa vedcov sa sila jej erupcie rovnala stonásobku výbuchu v Hirošime. Loď má 12 metrov, dokáže sa ponoriť do hĺbky 6 tisíc metrov a na palube tie najmodernejšie prístroje. Toto je jej tretia misia – tentoraz pomôže nie len vedcom, ale aj konštruktérom – tí sa budú snažiť položiť v budúcnosti na dno v okolia súostrovia Tonga káble, ktoré erupcia zničila.