Väčšina odpadu vo veľkej plastovej škvrne v Tichom oceáne pochádza od rybárov. Richard Dedek dodáva, že experti z neziskovej organizácie Ocean Clenup to zistili celkom presne.
SPEKTRUM 07.09.2022
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V Tichom oceáne a riekach pracujú zariadenia Ocean Cleanup a ťažia z vody plasty. Teraz si našli čas, aby ten odpad nie len lovili ale aj identifikovali a zamerali sa na veľkú tichomorskú plastovú škvrnu, ktorá sa rozprestiera medzi Japonskom a východným pobrežím Severnej Ameriky. Zistili, že 80% plastu súvisí s aktivitami rybárov - ide o bóje, plaváky, plastové debničky a rybárske vybavenie. A to tam nezapočítali rybárske siete a povrazy. Asi polovica plastu pochádza ešte z 20. storočia. Hlavným zdrojom plastového odpadu celosvetovo, sú stále rieky. Ukazuje sa však, že rybári majú na znečistených moriach svoj podiel.
Vyzerá to tak, že nie je dobré považovať umelé sladidlá za zdravú náhradu cukru. Izraelskí imunológovia publikovali v časopise Cell štúdiu, ktorá to potvrdzuje. Nadviazali na výskum spred ôsmych rokov, ktorý robili na myškách. Už vtedy sa ukázalo, že umelé sladidlá v podstate pomohli rozšíriť epidémiu túžby po sladkom. Tentoraz na ľuďoch dokázali, že konzumácia sacharínu a sukralózy u zdravých dospelých narúša metabolizmus glukózy a negatívne ovplyvňuje črevnú mikroflóru. Rovnako dopadli aj stévia a aspartam. Zároveň vyzvali výrobcov umelých sladidiel, aby dokázali opak.