Fantastická vec sa podarila vedcom z Univerzity Illinois v Chicagu, dokážu premeniť takmer 100% oxidu uhličitého na prvok, z ktorého sa vyrába plast. Viac povie Samo Kráť:
SPEKTRUM 05.09.2022
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Zmena oxidu uhličitého na ethén (predtým etylén) - tento výskum prebieha už viac ako desať rokov, nový úspech expertov z Chicaga je však prelomový v tom, že dokáže využiť takmer sto percent plynného oxidu uhličitého. Výsledkom ich systému, ktorý používa elektrolýzu je vysoko čistý ethén a vedľajšími produktmi sú ďalšie palivá na báze uhlíka a kyslíka. Celý proces dokáže premeniť 6 ton oxidu uhličitého na jednu tonu ethénu. Ten je po cemente a čpavku na treťom mieste v emisiách uhlíka, vyrábajú sa z neho nie len plasty ale aj nemrznúce zmesi, lekárske sterilizátory, či vinylové obklady. Po novom môže mať výroba ethénu nulové uhlíkové emisie.
Tím expertov z Japonska skúmal už známy fakt, že alkohol pomáha rastlinám prežiť sucho. Vedci v experimentoch pridávali do pôdy ethanol, čiže alkohol, tri dni predtým, ako bolo avizované štrnásť dňové sucho. Ušlo sa pšenici, ryži aj šalátom. Rozdiel medzi rastlinami bez alkoholu bol evidentný. V prípade pšenice a ryže prežilo 75 % rastlín, ktoré dostali ethanol ale len 5% tých, ktoré takto ošetrené neboli. V prípade šalátu sa to prejavilo inak - tie s alkoholom boli ťažšie. Experiment vedci zrealizovali na malom kúsku zeme, preto sa chystajú na výskum na poliach.