Aj v Černobyle kvitne život

Aj v Černobyle kvitne život

Richard Dedek ozrejmí, že keď je to potrebné, evolúcia vie byť mimoriadne rýchla. Dokazujú to aj čierne černobyľské žabky:

SPEKTRUM 05.10.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Havária štvrtého reaktora v černobyľskej elektrárni spôsobila najväčší únik rádioaktivity v histórii ľudstva. Po viac ako tridsiatich rokoch je Černobyľ jednou z najväčších prírodných rezervácií v Európe, našli tam útočisko viaceré ohrozené druhy. Vedcov však najviac zaujali rosničky. Od havárie sa narodilo desať generácií rosničiek. Čierne rosničky sú v černobyľskej vylúčenej zóne v súčasnosti dominantné, pričom  v čase  havárie boli len farebnou anomáliou, pretože mali viac melanínu, ako zelené. Práve vďaka vyššiemu melanínu prežili aj po dávke žiarenia. Evolúcia navyše zabezpečila, že v oblasti sú už dominantné čierne rosničky a sú pripravené prežiť ďalšie prípadné ožiarenie.

Ak sa chcete cítiť ako na inej planéte, vyberte sa na Aljašku. Roztápa sa tam permafrost a vznikajú plytké termokrasové jazerá plné metánu, ktoré ešte viac prispievajú k topeniu ľadovcov. Týmito jazerami  sa zaoberá aktuálny projekt americkej vesmírnej agentúry NASA. Jednak môžu v priamom prenose sledovať to, čo sa môže či mohlo diať na iných planétach a zároveň prinášajú aj užitočné poznatky o tom, čo metánové jazerá reálne spôsobujú. Metán je skleníkový plyn, 30 krát účinnejší ako oxid uhličitý, narozdiel od neho však v atmosfére zostáva kratšie a prispieva k tvorbe prízemného ozónu, ktorý ohrozuje ľudské zdravie.


Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame