Sme opäť o niečo bližšie k likvidácii polyetylénu. Richard Dedek prezradí, že tentoraz sa osvedčili larvy vijačky voskovej.
SPEKTRUM 7.10.2022
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Zaujímavé správy prišli z Biologického výskumného centra v Madride. Vedci identifikovali 200 proteínov v slinách lariev vijačky voskovej a dva z nich spoľahlivo degradovali polyetylén. Enzýmy dokážu tento plast rozložiť pri izbovej teplote a dokonca v priebehu niekoľkých hodín. Výhodou je aj to, že sa dajú ľahko syntetizovať a sú veľmi rýchle, čo z nich robí mimoriadne efektívnych a ekonomicky výhodných likvidátorov polyetylénu. Vedcov čaká ešte veľa práce, výskum budú rozširovať a zároveň pred nimi stojí ďalšia výzva - dostať tento proces do praxe. Ak sa to podarí, bude to menšia revolúcia v oblasti biologického odstraňovania znečisťujúcich látok.
Americkí inžinieri na Oregonskej univerzite majú očarujúcu zábavku - vyvíjajú dvojnohého robota, ktorého špecializujú na beh. Milovníci autonómnych robotov si určite pamätajú ako sa stala ich robotka Cassie najrýchlejším dvojnohým robotom na svete vo vytrvalostnom behu. Päť kilometrov prebehla za 53 minút. Najlepším bežcom to trvá niečo cez 12 minút. Teraz ju naprogramovali na šprint. Stometrovú trať pokorila za 24,73 stotín sekundy, čo ju dostalo do Guinessovej knihy rekordov ako najrýchlejšieho robota - šprintéra. Cassie pritom beží naslepo, nemá žiadne senzory ani kameru. Vývojári ešte musia vyriešiť príliš pomalý štart, pretože sa nevie sama rozbehnúť a príliš nekoordinovaný dobeh do cieľa.