Čierny uhlík už aj v mozgu ľudského plodu

Čierny uhlík už aj v mozgu ľudského plodu

Znečistený vzduch nás ovplyvňuje viac ako si myslíme, dokonca aj nenarodené deti. Richard Dedek priblíži znepokojujúcu štúdiu z časopisu Lancet.

Spektrum 12.10.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Výskum sledoval Škótske a Belgické matky, čiže z krajín, kde nie je ovzdušie veľmi znečistené a ani jedna z nich nebola fajčiarka. Vedci skúmali tkanivá 36 plodov medzi siedmym a dvanástym týždňom tehotenstva a vzorky pupočníkovej krvi 60 zdravých pôrodov. Výskum ukázal, že v každom milimetri štvorcovom tkaniva ľudského plodu sa nachádzajú tisíce častíc čierneho uhlíka, ktoré matka vdýchla počas tehotenstva a ktoré sa potom krvným riečišťom a placentou dostali až k dieťaťu. Ešte znepokojivejšie však je, že sa tie častice dostávajú až do vyvíjajúceho sa mozgu. Zatiaľ však vedci nevedia povedať, aký to má na nás vplyv.

Konečne vieme ako sa z vás stane kreatívny človek. Vedci opäť vyskúšali experiment „efekt sprchy“, ktorý mal doteraz rozporuplné výsledky. Tentoraz to však urobili inak. Skúmali 222 dobrovoľníkov. Najprv všetci mysleli na to, ako čo najkreatívnejšie využijú tehlu alebo kancelársku sponku. Potom sa jedna skupina dívala na komédiu a druhá skupina sledovala muža ako skladá bielizeň. Nakoniec všetci dostali ešte 45 sekúnd na to, aby dokončili svoje nápady. Výsledky tohto výskumu publikoval odborný časopis Psychology of Aesthetics, Creativity a znie: pre kreatívne myslenie sú najviac stimulujúce činnosti, pri ktorých sa človek trochu sústredí a niečím sa zamestná. Napríklad sa sprchuje alebo sa prechádza v prírode.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame