Prvé čínske slnečné observatórium by malo vyriešiť záhadu erupcií na Slnku. Richard Dedek povie, že ho do prevádzky spustili v uplynulých dňoch.
Spektrum 14.10.2022
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Magnetické pole Slnka spôsobuje elektromagnetické emisie, rozlúštenie a pochopenie zložitých vzťahov však vedcom berie spánok a aj príliš veľa času. Pokročilé vesmírne slnečné observatórium ASO-S bude pozorovať Slnko z obežnej dráhy vo výške 720 kilometrov nad zemským povrchom, je zložený z troch supermoderných systémov, ktoré budú sledovať erupcie. Misia potrvá minimálne štyri roky a vedci budú mať k dispozícii komplexné dáta ako nikdy predtým. Slnečné erupcie a výrony koronárnej hmoty ovplyvňujú aj našu planétu a ASO-S bude pomáhať pri predpovedaní kozmického počasia tým, že poskytne údaje o tvare magnetických polí na povrchu Slnka, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou tie erupcie spôsobia.
Bieleho žraloka dokáže zlikvidovať kosatka. Presnejšie - niekoľko kosatiek. Morskí bilológovia publikovali video, ktoré to dokazuje. Najprv im bolo podozrivé, že z juhoafrickej zátoky Mossel - Bay zmizli všetky žraloky biele, ktoré tam boli alfa predátormi a ich miesto zabrali kosatky. Doteraz vychádzali vedci z nepriamych dôkazov, teraz z vrtuľníka a dronmi jasne zdokumentovali, akú stratégiu lovu majú kosatky a o akú stratégiu úniku sa pokúšajú žraloky. Paradoxom je, že žraloky používajú tú istú stratégiu úteku, akú na nich skúšajú tulene a korytnačky. Novinkou je pre morských biológov aj to, že kosatky si umenie lovu predávajú - učia sa ho navzájom.