Pôvod banánov banksia odhalený

Pôvod banánov banksia odhalený

Je dobré vedieť, odkiaľ pochádza to, čo jeme. Čo sa týka banánov, vedci zatiaľ len krčia ramenami, aj keď - už sa približujú k cieľu. Informácie doplní Richard Dedek:

Spektrum 19.10.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Rozsiahla genetická analýza banánov, ktorá má viac ako tisíc odrôd poodhalila zamotanú históriu domestikovania tohto ovocia. Je známe, že prevládajúcim divokým predkom banánov je druh Musa acuminata, aj to, že Papua Nová Guinea je miestom, kde sa prvý raz objavili dnešné banány. Bolo však takmer nemožné určiť, kde a ako presne k domestikovaniu prišlo. Vedci odobrali vzorky DNA viac ako 200 odrôd banánov a analýza priniesla dôkazy o tom, že poddruh Musa Acuminata s názvom banksia bol domestikovaný medzi prvými. Po tomto veľkom úspechu budú vedci skúmať tri neznáme druhy, ktoré by mohli ešte zamiešať karty v doterajších zisteniach.

Archeológovia musia pri detailnej analýze artefaktov počítať aj s chemickými látkami, s ktorými nemá história vôbec nič spoločné. Vedci z Oxfordu skúmali syntetické zlúčeniny, z ktorých bola väčšina v Spojenom kráľovstve zakázaná v súvislosti s ochranou životného prostredia. Napríklad v mise z doby železnej zistili prítomnosť chlórbenzénov, ktoré významne prispeli k jej zelenému zhrdzaveniu. Tie sa používali aj pri výrobe pesticídu DDT, ktorý je na ostrovoch zakázaný od sedemdesiatych rokov. V hnedej hrdzi zas zistili prítomnosť DEET, látky, ktorá sa stále používa v repelentoch. Chlórbenzény ničia nie len životné prostredie ale aj archeologické vykopávky veľkej hodnoty.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame