Ženy a ich odlišná imunitná reakcia na covid

Ženy a ich odlišná imunitná reakcia na covid

Vedci sa snažia prísť na to, prečo dlhý covid postihuje najmä ženy. Ako povie Richard Dedek, odpoveď je zrejme v inej imunitnej reakcii ako u mužov:

Spektrum 20.10.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Dlhý covid postihuje asi 6% ľudí zo všetkých, ktorí ochoreli. Sprevádza ho extrémna únava, strata čuchu, dýchavičnosť a bolesti svalov. Väčšina pacientov sa úplne vylieči do 12 týždňov, vedcov však zaujal fakt, že podľa štúdie Washingtonskej univerzity v americkom Seattle až 63% ľudí s dlhým covidom tvoria ženy, pričom štúdia sledovala až milión dvesto tisíc ľudí od štyroch do 66 rokov v 44 krajinách sveta. Jedinú - akú takú odpoveď zatiaľ ponúka vysvetlenie ďalšieho tímu vedcov, ktoré uverejnili v odbornom časopise American Journal of Managed Care. Podľa nich by tento rozdiel medzi pohlaviami mohli vysvetľovať odlišné imunitné reakcie.

Archeológovia sú vo vytržení - náhoda - presnejšie neúnavný príliv a odliv odkryli na západnom pobreží Spojeného kráľovstva cestu, ktorou pred 8 tisíc rokmi prechádzali zvieratá aj ľudia. Je to cesta asi 3 kilometre dlhá plná tých najrozličnejších stôp - najstaršie pochádzajú ešte z mezolitu, najmladšie zo stredoveku. Spolu odkryli 31 miest so stopami, pričom tie stopy boli identifikovateľné v 36 vrstvách. Pri určení obdobia využili archeológovia semená jelše, brezy a smreku, ktoré sa nachádzali v jednotlivých vrstvách a ich vek určovali uhlíkovou metódou. Archeológov čaká ešte veľa práce aj zábavy, je to z ich uhla pohľadu unikátne miesto.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame