Spustia roztápajúce ľadovce ďalšiu pandémiu?

Spustia roztápajúce ľadovce ďalšiu pandémiu?

Budúca pandémia by mohla prísť z Antarktídy a veľmi pravdepodobne to bude niečo, s čím sme sa ešte v moderných dejinách ľudstva ešte nestretli. Podrobnosti dodá Richard Dedek:

SPEKTRUM 28.10.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Vedci s Otawskej univerzity skúmali, či skutočne existuje reálne riziko, že roztápanie ľadovcov vypustí do sveta nejaký patogén. V odobraných vzorkách z kanadského jazera Haze, ktoré je za polárnym kruhom zisťovali prítomnosť vírusovej DNA aj RNA, aby mohli určiť, o aké typy vírusov vlastne ide. Potom, s pomocou algoritmu zisťovali, aké je riziko, že sa tie vírusy aj rozšíria. Zistili, že najväčšie riziko je pri topiacich sa ľadovcoch. Rastúce teploty zvyšujú potenciál šírenia zamrznutých vírusov, zvieratá sa dostávajú ďalej na sever a práve tam sa môžu nakaziť. Ak vezmeme do úvahy, že aj tridsať tisíc ročný vírus je pod ľadom stále infekčný, naša otepľujúca sa budúcnosť nevyzerá práve najlepšie.

Vedci z Cornellovej univerzity v USA skúmali možnosti, ako nakŕmiť 10 miliárd ľudí. Toľko by nás malo byť v roku 2055. Podľa ich modelov by nás mohli vytiahnuť z potravinovej biedy mikroriasy - mikroskopické fotosyntetické riasy, ktoré obsahujú veľmi veľa bielkovín. V časopise Oceanography uverejnili štúdiu, v ktorej počítajú s rozsiahlou zmenou terajšieho globálneho systému produkcie potravín. Navrhujú, aby štáty začali investovať do rozsiahlych pobrežných fariem, v ktorých sa budú pestovať mikroriasy, pretože majú veľkú výživovú hodnotu, nezaberajú veľa miesta a rýchlo rastú. V ich prospech hovorí aj to, že podstatne menej zaťažujú životné prostredie, vrátane nárokov na pôdu a živiny.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame