Elektricky nabité mračná hmyzu

Elektricky nabité mračná hmyzu

Je celkom pochopiteľné, že vedci hľadajú nové zdroje energie. Ideálne také, ktoré sa dajú využiť jednoducho a účelne. Kto by to bol povedal, že budú pomýšľať na osedlanie mračna kobyliek? Richard Dedek vnesie do tohto trochu viac svetla.

SPEKTRUM 2.11.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Hmyz dokáže vnímať a niektoré druhy aj využívať elektrické pole - to je známa vec. Podľa nového výskumu vedcov z Bristolskej univerzity, vytvárajú mračná hmyzu v atmosfére veľa elektriny. Keď premerali roj včiel, ukázalo sa, že keď sa včely vyroja z úľa, zvyšujú vo vzduchu elektrické napätie približne o 100 až 1000 voltov na meter kubický, podľa hustoty roja. Vedci potom zostavili model, z ktorého vedeli odvodiť pôsobenie iného hmyzu na elektrinu v atmosfére. Podľa ich odhadov majú najväčší vplyv na atmosféru mračná kobyliek, ktoré môžu nabrať až biblické rozmery. Práve tieto obrovské roje dokážu vyprodukovať toľko elektriny, ako búrkové mračná. Tento faktor je podľa vedcov prehliadaný v klimatickým modeloch a v predpovediach počasia.

Novou zbraňou proti obezite je čistý kremičitý piesok. Už predchádzajúce výskumy ukázali, že pridávanie stredne pórovitých zrniek piesku do stravy vedie k poklesu hmotnosti u myšiek bez toho, aby to malo negatívny vplyv na ich zdravie. Vedci z University of South Australia zisťovali, akým spôsobom vlastne zrnká piesku ovplyvňujú metabolizmus a prispievajú k chudnutiu. Z experimentu vyplynulo, že zrnká potláčajú aktivitu enzýmov pankreasu, konkrétne alfa-amylázy a lipázy, pričom ideálne boli zrniečka s pórmi veľkými 6 až 10 nanometrov. Určite to neskúšajte, vedci to ešte budú overovať najprv na zvieracích modeloch, potom na myškách a až potom na ľuďoch.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame