V niektorých prípadoch sú aj vedci zmätení a nevedia, či majú konkrétny objav zaradiť medzi zvieratá alebo skôr cestoviny. Ozrejmí Richard Dedek:
Spektrum 9.11.2022
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Koncom septembra vyplávala loď RV Investigator na expedíciu dva a pol tisíc kilometrov od západného pobrežia Austrálie. Sú tam neprebádané podmorské hory, kaňony, hrebene a vyhasnuté sopky, ktoré vznikli pred 140 miliónmi rokov. Vedci opatrne spúšťali do hĺbky šesť kilometrov vlečné siete a už teraz hlásia z laboratórií na lodi zaujímavé objavy. Zvláštny tvor s hlavou ryby a telom úhora, s lepkavou, priesvitnou želatínovou kožou, alebo drobná rybka, ktorá pripomína kríženca netopiera s cestovinou. Ďalšiu pozoruhodnú rybku našli vedci na dne, okrem plutiev má aj akési chodúle, na ktorých sa pohybuje tesne nad dnom a číha tam na korisť. Loď svoju misiu ešte neskončila, to najzaujímavejšie sa dozvieme, až keď spracuje na súši všetky dáta.
Psychológovia z Kalifornskej univerzity si pozvali do experimentu predškolákov z Japonska a USA a testovali ich pevnú vôľu v dvoch testoch. V prvom mali čo najdlhšie nezjesť cukrík a v druhom mali čo najdlhšie nerozbaliť darček. Predškoláci z USA prejavili štyrikrát väčšiu trpezlivosť pri čakaní na darček, deti z Japonska dokázali odolať cukríku. Vedci publikovali výsledky v časopise Psychological Science, podľa nich má vplyv na pevnú vôľu aj kultúrna odlišnosť. V Japonsku jedia až vtedy, keď majú všetci jedlo na tanieri, takže japonským deťom nerobilo problém počkať. Darčeky dostávajú japonské deti bežne, tie z USA len pri slávnostných príležitostiach, takže boli trpezlivejšie.