Vedci urobili obrovské skoky vpred v spoznávaní podmorského sveta - pomohli im v tom žraloky tigrie. Podrobnosti dodá Richard Dedek:
SPEKTRUM 14.11.2022
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Svet je závislý na morských lúkach, ktoré však výrazne ohrozuje klimatická zmena. Vedci sa rozhodli zmapovať neprebádané dno oceánu v okolí Bahám a vybrali si na to netradičných no výborných pomocníkov - Žraloky tigrie. Tie sú vo veľkých hĺbkach ako doma a sú veľmi odvážne, a tak práve týmto päť metrovým predátorom upevnili na plutvy kamery. Získali hodiny vzácneho materiálu. Dáta odhalili na karibskom dne aktuálne najväčší známy ekosystém morských lúk na svete, ktorý má 92 tisíc kilometrov štvorcových. Stále to nie je všetko, vedci ešte analyzujú ďalšie zábery zo zatiaľ neprebádaných podmorských oblastí.
Výskumný tím z univerzity v Stanforde prišiel s novou metódou liečenia cukrovky prvého typu. Tú spúšťa imunitný systém útokmi proti vlastným bunkám v Langerhansových ostrovčekoch, ktoré produkujú inzulín v pankrease. Liečba dočasne vypnute imunitný systém a potom nasleduje transplantácia krvných kmeňových buniek, ktoré začnú v kostnej dreni vytvárať nové imunitné bunky. Zároveň sa reštartuje pôvodná pacientova imunita a vznikne hybridný imunitný systém, ktorý nezničí bunky v Langerhansových ostrovčekoch a zároveň dokáže bojovať s infekciami. Experiment bol úspešný na myšiach, nasleduje výskum na dobrovoľníkoch.