Chobotnice ako šikovné umelkyne

Chobotnice ako šikovné umelkyne

Ak stretnete na morskom dne chobotnicu, ktorá zrazu stmavne, čo znamená zvýšenú agresivitu, môžete čakať zásah pieskom a lastúrami.

Spektrum 15.11.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Je všeobecne známe, že chobotnice pri budovaní svojho brlohu odhadzujú do okolia piesok a lastúry. O to viac prekvapení boli morskí biológovia keď analyzovali 24 hodinové zábery chobotníc zo zálivu Jervis Bay v Austrálii a zistili, že to niektoré chobotnice robia cielene a aj trafia. Tým sa dostali medzi delfíny a šimpanzy - toto správanie je totiž v prírode ojedinelé. Chobotnice, ktoré dostali zásah sa zvyčajne uklonili alebo zmenili svoje pohyby. Zaujímavé je, že to nikdy vrhajúcej chobotnici nevrátili. Vedci si myslia, že ide o jednu z foriem sociálneho správania.

Misofónia je precitlivenosť na zvuky, ktoré vydávajú iní ľudia. Najčastejšie ide o prehĺtanie a žuvanie jedla, sŕkanie či mliaskanie. Vedci z Newcastle University prvý krát zistili, že tento stav spôsobuje super citlivé spojenie medzi sluchovou kôrou v mozgu, ktorá zodpovedá za spracovanie zvukov a premotorickou kôrou, tá riadi pohyby svalov a úst a hrdla. Misofóbia totiž vzniká aj pri vizuálnom podnete. Ten, kto ňou trpí má pri pohľade na žuvajúceho človeka pocit, že zvuky, ktoré vydávajú iní, mu prenikajú do tela a on to vôbec nemá pod kontrolou. Doteraz sa verilo, že ju spôsobuje porucha pri spracovaní zvuku, nové poznatky výrazne pomôžu pri hľadaní účinnej terapie.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame