Ekologickejšie lietanie

Ekologickejšie lietanie

Keby sa podarilo nájsť ekologické palivo pre lietadlá, hneď by bolo ovzdušie čistejšie. Tím z arizonskej štátnej univerzity ponúka riešenie, o ktorom viac povie Richard Dedek

SPEKTRUM 21.11.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Vedci sa zamerali na biopalivá získané z rastlín, konkrétne z trávy menom ozdobnica, poznáme ju aj pod názvom slonia tráva. Ak by túto trávu vysiali na 23 miliónoch hektárov už existujúcej nekvalitnej poľnohospodárskej pôde, stačilo by to na výrobu biopaliva, ktoré by plne pokrylo dopyt amerického leteckého sektora po kvapalnom palive. Na štúdii sa podieľali experti z viacerých odborov, využili niekoľko systémov hodnotenia pôdy, udržateľnosti a dopadu na okolie. Liter paliva zo slonej trávy by bol dvojnásobne drahší, na druhej strane mimoriadne ekologický a cena by bola stabilná, oproti terajšiemu stavu.

Pukance bez masla a soli sú relatívne zdravé, presnejšie, neškodia, aj keď ich výživové hodnoty nie sú kto vie čo. Vedci teraz vyvinuli geneticky upravené pukance tak, že sa môžu smelo porovnávať s ostatnými super potravinami. Nebolo to jednoduché, v prvom pokuse síce vyvinuli kukuricu so skvelými vlastnosťami, nevedeli z nej však vyrobiť pukance. Tie sú bohaté na živiny a podľa dobrovoľníkov, ktorí ich testovali, aj chutnejšie ako klasické pukance. Genetici túto geneticky modifikovanú kukuricu nevyvinuli ani tak pre kiná, skôr ako nádej pre krajiny tretieho sveta, kde trpia ľudia hladom, pretože pukance majú veľa bielkovín a prebiotík, čo z nich robí skvelý doplnok stravy.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame