Nebezpečná Pompeho choroba

Nebezpečná Pompeho choroba

Pompeho choroba je pomerne vzácne genetické ochorenie. Richard Dedek ozrejmí, že vedci ho dokázali liečiť u bábätka ešte keď bolo v maternici.

SPEKTRUM 22.11.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Ak sa pompeho choroba nelieči, pri jej ťažkej forme deti umierajú do roka na dýchacie a srdcové problémy. Aj keď liečba výrazne pokročila vpred, nie vždy sa podarí deti zachrániť. Ayliny dvaja súrodenci umreli do troch rokov, pretože sa už narodili s veľmi poškodenými orgánmi a veľmi pravdepodobne by ju postihol rovnaký osud. Lekári tentoraz začali s liečbou cez pupočníkovú žilu, dievčatko sa narodilo tri týždne po podaní poslednej dávky lieku. Teraz má 16 mesiacov a jej srdce a pohybové funkcie sú v normále. Tieto výsledky zverejnili vedci z Kalifornskej univerzity ako predbežné a veľmi nádejné pre budúcu liečbu. Podobným spôsobom liečili ďalšie dve dievčatká, ktoré sa narodili a zatiaľ sú tak isto v poriadku.

Elektrické mravce spôsobujú v USA ročne škody vo výške 6 miliárd dolárov, teraz likvidujú Havajský ostrov Kuai. Svetlo ryšavé mravce Wasanannia auropunctata majú len jeden a pol milimetra, dokážu však zlikvidovať celeé ekosystémy a patria medzi 100 najinváznejších druhov na svete. Likvidujú človekom obývané miesta, najprv vykynožia miestne mravce, hmyz a ďalšie živočíchy, potom útočia na hospodárske zvieratá a nevyhýbajú sa ani ľuďom. Ich uštipnutia sú bolestivé a nechávajú po sebe ešte pár týždňov bolestivé pľuzgiere. Situácia na ostrove Kuai je podľa miestnych pomerne dramatická, mravce v noci vnikajú do príbytkov a štípu ľudí aj zvieratá. Aj keď majú na Havajských ostrovoch veľmi bohaté skúsenosti s inváznymi druhmi, s elektrickými mravcami si poradiť zatiaľ nevedia.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame