Jaskynné levy vyhynuli asi pred 17 tisíc rokmi. Paleontológovia našli tých najväčších a najťažších, akých veda pozná, dokonca neďaleko od nás. Viac už Richard Dedek:
Spektrum 25.11.2022
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Paleontológovia sa rozhodli, že si urobia poriadok medzi jaskynnými levmi a uverejnili štúdiu, v ktorej je jednoznačne na prvom mieste lev sambirský - jeho kosti sa našli na západe Ukrajiny a doteraz ho neprekonal ani slávny lev šabľozubý. Víťaz tejto vyhynutej kategórie nebol žiadne mačiatko - vážil niečo cez pol tony a v kohútiku mal 140 cm. Vyzerá to tak, že sambirský lev je aj najväčšou mačkovitou šelmou, akú kedy nosila Zem. Sú výnimky, kedy sa aj v inom poddruhu vyskytol obzvlášť veľký jedinec, tie sambirské však boli obrovské všetky. Nie je náhoda, že sa tento lev našiel na Ukrajine, jej rovinatý terén bol pre zvieratá ideálny migračný koridor v smere východ - západ.
Pred viac ako 300 rokmi sa našiel v Transylvánii poklad so zlatými mincami s obrazom cisára Sponsiána. V tom čase boli vtedajšími znalcami oficiálne označené ako podvrh. Podľa najnovšieho výskumu univerzít v Glasgowe a College London, cisár Sponsián skutočne existoval a 4 mince, ktoré sa zachovali z pokladu sú skutočne pravé. Detailná mikroskopická analýza určila ich vek na 2000 rokov a chemická analýza zas potvrdila, že boli stovky rokov zakopané v zemi. A kto bol Sponsián? Podľa zatiaľ nesmelých vedeckých odhadov to bol rímsky vojenský veliteľ, ktorý bol nútený dať sa korunovať za cisára v čase keď Dáciu zachvátila pandémia, občianska vojna a chaos.