Šťastný to človek, ktorý nemá migrénu! Richard Dedek prichádza s aspoň trochu pozitívnou správou. Vedci sa dostali bližšie k pochopeniu tejto chronickej bolesti.
SPEKTRUM 30.11.2022
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Medzinárodný tím vedcov sa pomocou najcitlivejšej magnetickej rezonancie pozrel na mozgy 20 ľudí s migrénou, polovica z nich mala chronickú migrénu, druhá polovica len epizódy bez aury. Potom to porovnali s piatimi mozgami, ktoré netušili, čo to migréna vlastne je. V obidvoch skupinách ľudí s migrénou našli v niektorých častiach tela, vrátane mozgu, väčší počet zväčšených perivaskulárnych priestorov, čiže akési kapsy naplnené tekutinou v blízkosti ciev. Tieto priestory sú súčasťou odvodňovania mozgu a keď sú zväčšené, prispievajú k demencii. To, že majú niečo spoločné aj s migrénou je pre vedcov novinkou. Určite je to však ďalší krok k tomu, aby sme pochopili, čo sa v mozgu počas migrény deje.
Len päť dní po spustení ďalekohľadu James Webba do prevádzky zverejnili vedci fotografie dvoch rekordne vzdialených galaxií. Teraz prešlo zistenie vedeckého tímu klasickým recenzným postupom, ktoré potvrdilo správnosť výsledkov. Stále to nestačí, na to, aby boli galaxie vyhlásené za najvzdialenejšie, musia prejsť výsledky náročným procesom spektroskopie, pri ktorom merajú presnú vlnovú dĺžku jednotlivých fotónov. Výsledky, ktoré máme však považujú astronómovia za obsahovo dostačujúce, takže s troškou opatrnosti môžeme povedať, že galaxie GLASS-z10 a GLASS-z12 existovali 450 miliónov rokov a 350 miliónov rokov po Veľkom tresku. Druhá menovaná je tak najvzdialenejšou galaxiou akú zatiaľ poznáme.